Λίγα μέτρα δίπλα από το Αλκαζάρ… είχαμε νικητή

Και αυτό καθώς στα γήπεδα “Γ. Μητσιμπόνας” που η ομάδα της ΑΕΛ προπονείται η Λάρισα 2012 κατάφερνε να πάρει μία νίκη με 3 – 0, κόντρα στην ομάδα των Λύκων. Μάλιστα οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν άψογα το “στραβοπάτημα” της ομάδας του Πλατυκάμπου και μείωσαν τη διαφορά. Η ομάδα του Χρήστου Ανδρεούδη ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης πετυχαίνοντας δύο τέρματα στο πρώτο μέρος και ακόμα ένα στο δεύτερο. Στην αντίπερα όχθη οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μπουν ποτέ στο παιχνίδι.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Λάρισας 2012 πλησίασε τη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα και από τη τρίτη θέση βρίσκεται μόλις δύο βαθμούς κάτω από τον Πλατύκαμπο, έχοντας καταφέρει να συγκεντρώσουν έως τώρα στο πρωτάθλημα 52 βαθμούς. Από την άλλη η ομάδα των Λύκων βρίσκεται πάνω από τη μέση της βαθμολογίας, στην έκτη θέση με συγκομιδή 33 βαθμούς.

ΛΑΡΙΣΑ 2012 2013 - 2014 - ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ

Δυνατό το ξεκίνημα του γηπεδούχων που κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ λίγο μετά το εναρκτήριο λάκτισμα. Στο 6′ ο Τσιρόπουλος πραγματοποίησε γέμισμα από τα αριστερά προς την περιοχή, εκεί όπου στο δεύτερο δοκάρι ο Αντώνης Φλώρος έγινε αποδέκτης της μπάλας και ανενόχλητος καθώς είχαν χαθεί τα μαρκαρίσματα, με πλασέ στην απέναντι γωνία του Κακαρδάκη έκανε το 1 – 0.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν μερικά λεπτά μετά χωρίς όμως επιτυχία. Στο 10′  η άμυνα της Λάρισας 2012 δεν έδιωξε μακριά τη μπάλα με τον Παντέρα που βρισκόταν έξω από την περιοχή να επιχειρεί με τη μία το σουτ, αλλά τη μπάλα να περνά άουτ με το σκορ να παραμένει ως έχει.

Η Λάρισα 2012 προσπάθησε με τον Βαγγέλη Σκέντζα στο 15′ να κάνει δύο τα τέρματά της αλλά το σουτ του ποδοσφαιριστή πέρασε άουτ πάνω από τα δοκάρια. Τελικά το 2 – 0 κατάφερε να το πετύχει ο ίδιος παίκτης λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο 41′ ο Κίτσιος έβγαλε ωραία από τα δεξιά στον Βαγγέλη Σκέντζα που με ψύχραιμο τελείωμα έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του πριν οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Με την ίδια ορμή μπήκαν και στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι. Στο 51ο λεπτό, σε φάση διαρκείας ο Κίτσιος μπήκε στην περιοχή από δεξιά, δοκιμάζοντας το πρώτο σουτ βλέποντας τους αμυντικούς των Λύκων να διώχνουν πάνω στη γραμμή, η μπάλα κατέληξε και πάλι στον ίδιο που επιχείρησε νέο σουτ, με το δεξί κάθετο δοκάρι του Κακαρδάκη  αυτή τη φορά να του αρνείται το τέρμα και τους αμυντικούς στη συνέχεια να απομακρύνουν.

Ότι δεν κατάφερε νωρίτερα ο Κίτσιος το πέτυχε με το πέρας μίας ώρας παιχνιδιού. Συγκεκριμένα ο μεσοεπιθετικός μπήκε από αριστερά στα αντίπαλα καρέ και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3 – 0, σκορ που παρέμεινε μέχρι και τη λήξη της αναμέτρησης.

ΛΑΡΙΣΑ 2012 2013 - 2014 - ΕΝΔΕΚΑΔΑ

Λάρισα 2012 (Χρήστος Ανδρεούδης): Σκέντζας Ν., Γεωργίου, Τσιτσόπουλος, Φλώρος Παντ., Φλώρος Παν. (64′ Γαλάρας), Γκόλτσιος (72′ Γκουτσιούδης), Κίτσιος, Σκέντζας Παν., Φλώρος Ανδ., Σκέντζας Ευαγ., Δημόπουλος (77′ Φλώρος Ανδ.).

ΛΥΚΟΙ 2013 - 2014 - ΕΝΔΕΚΑΔΑ

Λύκοι Λάρισας (Καλαμάς – Λελέδης): Κακαρδάκης, Τζούμπικας (46′ Πιστάλης), Τζήκας, Λάλλας, Ντριβαλάς, Παντέρας, Γρίβας, Μήτρος, Κωσταρέλλος, Πασχαλίδης, Νικάκης (67′ Χατζηαντωνίου).