“Λύτρωση” με Ζιώζιο…

Μία ακόμη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Συκέα. Η ομάδα του Δημήτρη Στάθη επιβλήθηκε με 1 – 0 του Λαρισαϊκού χάρη σε γκολ του Ζιώζιου στο 76ο λεπτό.

Από την αρχή πίεζε η Συκέα και προσπαθούσε να «βρει» το γκολ. Όμως στο 12′ ο Γιώργος Παλάσκας θα σημαδέψει το δοκάρι με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Καρέλα, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Καρατζιόλης θα αστοχήσει σε μοναδικό τετ – α τετ.

Στο 20’ ανέλαβε δράση ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, καθώς ο Γκιουρσάνης θα κάνει ένα πολύ ωραίο σουτ, όμως ο Ξεσφίγγης θα αποκρούσει την μπάλα.

Στο 37’ η Συκέα απείλησε ξανά. Σέντρα του Καρατζιόλη, κεφαλιά του Ζιώζιου, η μπάλα σύριζα από τα δοκάρια περνάει άουτ.

Από ‘κει και πέρα ο ρυθμός έπεσε στο παιχνίδι. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο έχασαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν.

Ο Γενητσεφτσής στο 73’ θα επιχειρήσει ένα πολλά υποσχόμενο σουτ, ωστόσο ο Ξεσφίγγης με μία εντυπωσιακή απόκρουση στη γωνία του θα αποκρούσει την μπάλα.

Τρία λεπτά όμως αργότερα ήρθε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης για την Συκέα. Ο Λέτσιος θα κάνει εκτελέσει το κερδισμένο φάουλ με σέντρα στην μικρή περιοχή και ο Ζιώζιος με κεφαλιά θα κάνει το 1 – 0 για την ομάδα του στο 76’.

Στο 88’ όμως λίγο έλειψε ο Λαρισαϊκός να ισοφαρίσει. Ο Γιώργης μόνος του από δεξιά μπήκε περιοχή, όμως δεν την έσπασε σωστά στον Τσιμπουκλή και έτσι χάθηκε μια τεράστις ευκαιρία για την ισοφάριση.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι, αγωνίζονταν με δέκα πάικτες, καθώς ο Βασιλόπουλος με απευθείας κόκκινη είδε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Α.Ο. Συκέας (Δημήτρης Στάθης): Ξεσφίγγης, Χασιώτης (46′ Κολιούμπας), Παλάσκας Γ., Βασιλόπουλος, Λάζος, Τάχατος (70′ Παλάσκας Θ.), Ζιώζιος, Παληγιάννης, Λέτσος, Καρέλας, Καρατζιόλης (60′ Λιούρας).

Α.Ο. Λαρισαϊκός (Γιώργος Χατζής): Μόσιαλος, Θεοχαρίδης, Κουρούκας, Ζάχος, Τσιμπουκλής, Γενητσεφτσής (83′ Κατσιούλης), Γκιουρσάνης, Σαγάνης, Καρβουνιάρης, Μπατσαράς, Γιώργης.