Μία ακόμη ήττα με προβληματική εικόνα…

Μετά από μία ακόμη κακή εμφάνιση ο Απόλλωνας έχασε και πάλι βαθμούς στη Λάρισα, χάνοντας από τον Διαγόρα Ρόδου που ήταν πιο αποτελεσματικός στον αγωνιστικό χώρο (0 – 1), χάρις στο ένα και μοναδικό τέρμα του Φώτη Γεωργίου στην επανάληψη.

Μετά και από τη νέα αυτή ήττα, ο Απόλλωνας έμεινε στον έναν βαθμό. Μετρά δύο ήττες και μια ισοπαλία.

Ο Απόλλωνας μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, αλλά για δέκα λεπτά. Από εκεί και έπειτα ο Διαγόρας ισορρόπησε το ματς και εάν μία από τις δύο ομάδες έπρεπε να είχε σκοράρει στο πρώτος μέρος, αυτήν θα ήταν ο Διαγόρας. Και μάλιστα σε δύο περιπτώσεις.

Η ομάδα του Διαγόρα ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη στην αναμέτρηση. Και μάλιστα σε δύο περιπτώσεις σε λιγότερο από ένα λεπτό.

Αρχικά στο 27ο λεπτό ο Σανδραβέλης βρέθηκε σε θέση βολής εντός της περιοχής και μόνος του απέναντι από τον Τάλισον, το σουτ το οποίο όμως έκανε ήταν πάρα πολύ κακό, στέλνοντας τη μπάλα στη κερκίδα του γηπέδου, σκορπώντας την απογοήτευση στις τάξεις του Διαγόρα.

Στην αμέσως επόμενη φάση οι φιλοξενούμενοι έχασαν ακόμη μεγαλύτερη στιγμή, όταν είδαν το σουτ του Φώτη Γεωργίου να απομακρύνει ο Βαγγέλης Μόρας πάνω στη γραμμή, σώζοντας τους «κυανόλευκους» από βέβαια παραβίαση της εστίας τους.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας είχε τα ηνία της αναμέτρησης. Ο Διαγόρας απείλησε αρχικά στο 62′ με μια στατική μπάλα και εκτέλεση του Ντοριβάλ, η μπάλα όμως πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τάλισον, ο οποίος ήληγχε τη φάση.

Και τελικά το γκολ ήρθε για τον Διαγόρα Ρόδου στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης. Σκόρερ ο Φώτης Γεωργίου. Ο Τάλισον απέκρουσε τη κεφαλιά του Μπαστακού με τον Γεωργίου να παίρνει το ριμπάουντ και από κοντά να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα του Απόλλωνα για το 0 – 1.

Ο Απόλλωνας προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι και πάλι στην ισοπαλία. Είχε την εδαφική υπεροχή, όχι όμως και ουσία στο παιχνίδι του και δικαίως δεν κατάφερε τίποτα στον εναπομείναντα χρόνο, με τον Διαγόρα να βρίσκει τον Τάλισον απέναντι του, όποτε βρέθηκε σε θέση βολής.

Ενώ από τον Απόλλωνα, δύο σουτ του Αθανασιάδη με προϋποθέσεις, το ένα κατέληξε στην… εξέδρα, ενώ το δεύτερο βρήκε σε ετοιμότητα τον Τσέλιο, ίσως και στη μοναδική στιγμή όπου χρειάστηκε να επέμβει!

Τρομερή χαμένη ευκαιρία για την ισοφάριση είχαν οι «κυανόλευκοι» στο 83′, όταν σε γυριστή κεφαλιά του Μόρα, οι φιλοξενούμενοι απομάκρυναν πάνω στη γραμμή! Αυτήν ήταν η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Απόλλωνα στο παιχνίδι. Και δημιουργήθηκε από στατική… μπάλα.

Απόλλων Λάρισας (Γιάννης Μάγγος): Τάλισον, Μόρας, Γκόλιας (80′ Νύκταρης), Σκούπρας, Καρρίκι, Χατζής, Λίταινας (64′ Γκουντρουμπής), Μπάλλας (71′ Μπάμπης), Τζοβάρας (46′ Μπαστιάνος), Μπαλογιάννης (71′ Τασιούλης), Αθανασιάδης.

Διαγόρας Ρόδου (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Κοντοχρήστος, Ρουγκάλας, Σελινιωτάκης, Μασούρας, Ντοριβάλ (74′ Αθανασίου), Λινάρδος (74′ Αυγενικού), Γεωργίου (90′ Θεοδωράκης), Μπαστακός (78′ Μανωλάκης), Ζόρντι (90′ Δημητρούλας).