Μία «ανάσα» από την κατάκτηση του πρωταθλήματος ο Δωτιέας Αγιάς!

Μία «ανάσα» και μαθηματικά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Α’ ΕΠΣΝ Λάρισας βρίσκεται ο Δωτιέας Αγιάς με την νέα του νίκη (3 – 1) κόντρα στον Φαλανιακό στην 6η αγωνιστική των πλέι οφ!

Το μεσημέρι της Κυριακής (27/03) «άνοιξε» η αυλαία του β’ γύρου στα πλέι οφ και ο Δωτιέας Αγιάς πανηγύρισε την σπουδαία εκτός έδρας νίκη στην Φαλάνη απέναντι στον Φαλανιακό με σκορ, 3 – 1!

Ένα βήμα πιο κοντά στον τίτλο του πρωταθλητή βρίσκεται το συγκρότημα των Τάσου Μπεριτζά – Κώστα Παπαρίζου που έφθασε τους εξήντα τρεις βαθμούς και χρειάζεται μόλις έναν βαθμό στις επόμενες αγωνιστικές του πρωταθλήματος!

Στον αντίποδα, η ομάδα του Κώστα Νεμπεγλέρα γνώρισε την εντός έδρας ήττα και παρέμεινε στους πενήντα δύο βαθμούς μετά το πέρας αυτής της αγωνιστικής.

Σε ένα σπουδαίο ματς στο γήπεδο της Φαλάνης, ο πρώην παίκτης του Φαλανιακού, Γιώργος Λεσάι βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 7ο λεπτό με σουτ από θέση βολής, ενώ ο Γιώργος Μπλατσέρι στο 33′ έκανε δύο τα τέρματα του Δωτιέα με σουτ ύστερα από γύρισμα της μπάλας από τον Δημήτρη Δημολιού.

Οι «κόκκινοι» έμειναν με παίκτη λιγότερο τρία λεπτά αργότερα λόγω αποβολής του Γιώργου Μπλατσέρι και ο Δωτιέας πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του σκορ για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος και στο 64′, ο Φαλανιακός μπήκε ξανά στο ματς με την μείωση του σκορ και το 1 – 2 από τον Βασίλη Λόλα με πλασέ ύστερα από κάθετη πάσα, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 85′.

Ο εκ των κορυφαίων του Δωτιέα Αγιάς στο φετινό πρωτάθλημα, Γιώργος Λεσάι κέρδισε πέναλτι στο 85ο λεπτό και ο ίδιος σκόραρε από το σημείο του πέναλτι με εύστοχη εκτέλεση για το 1 – 3 που ήταν και το τελικό σκορ!

Με δέκα παίκτες τελείωσε το παιχνίδι και ο Φαλανιακός, με τον Γιάννη Αντωνόπουλο να αποβάλλεται από τον κ. Τζήλο στο 86ο λεπτό…

Φαλανιακός (Κώστας Νεμπεγλέρας): Αναστασίου, Μαχαίρας (46′ Παπαγεωργίου), Γιαννακόπουλος, Λάιος, Σιάτρας (62′ Πανταζής Γ.), Μπλέντι Σ., Νάστας, Μούτσα, Γκιουρσάνης, Τσιάκος (46′ Αντωνόπουλος), Γαρυφαλλόπουλος (46′ Λόλας).

Δωτιέας Αγιάς (Τάσος Μπεριτζάς – Κώστας Παπαρίζος): Μάλτζαρης, Κουμπούρας, Τσακάλι, Κορλός (70′ Μάνικος), Δημολιός, Ντακούλας (30′ λ.τ. Σούμπασης), Γκατζούλης, Μπλατσέρι, Τσατσαλίδης (55′ Κολοβός), Λεσάι, Χατζής (70′ Τσιρογιάννης).