Ματσάρα με νικήτρια την Συκέα!

Την εντός έδρας νίκη με σκορ 3 – 2 πανηγύρισε η Συκέα, μιας και έκαμψε την αντίσταση του Ολύμπου Καρυάς στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ’ ΕΠΣΝ Λάρισας.

Σε ένα πρωτάθλημα με μεγάλο ενδιαφέρον αυτό του 1ου ομίλου, η Συκέα του Κώστα Καραλή πέτυχε μία σημαντική νίκη και ανέβηκε στους δέκα βαθμούς. Παράλληλα, βρίσκεται και στο μείον δύο από την πρώτη θέση.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Θωμά Δάσσιου δεν αποκόμισε κάτι θετικό αποτέλεσμα από το σημερινό παιχνίδι και έμεινε στους εννέα βαθμούς και την 5η θέση της βαθμολογίας.

Στο 25ο λεπτό ο Γιάννης Τέλλιος με σουτ από θέση βολής έδωσε το προβάδισμα στην Συκέα, ενώ στο 40′ ήρθε η ισοφάριση του σκορ και το 1 – 1 για την Καρυά με την κεφαλιά του Ορέστη Δάσσιου από την σέντρα του Ελευθέριου Καβαρατζή.

Λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Κώστα Καβαραντζή από τον Λάμπρο Καρατζιόλη. Την εκτέλεση ανέλαβε να μετουσιώσει σε τέρμα ο Καλαϊτζίδης, που αστόχησε!

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 61′, οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ και πάλι αυτή την φορά όμως με σκόρερ τον Μάριο Κουβεντάρη.

Η Συκέα «κλείδωσε» την εντός έδρας νίκη στο 84ο λεπτό, με σκόρερ τον Στέλιο Κατσαντώνη με κεφαλιά σε φάση διαρκείας στην περιοχή της Καρυάς.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 3 – 2 με κεφαλιά του Κωνσταντίνου Καβαραντζή έπειτα από σέντρα του Καλαϊτζίδη στο 88ο λεπτό.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν από το 79ο λεπτό με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω αποβολής του Γιώργου Δάσσιου με απευθείας κόκκινη κάρτα, από τον κ. Ζαχαρό.

Α.Ο. Συκέας (Κώστας Καραλής): Λιάκος, Χαράλαμπος, Μέρμηγκας, Καρατζιόλης, Τάχατος, Ζιώζιας, Τσόγιας (50′ Κουβεντάρης), Τέλλιος, Γκαραβέλης, Χασιώτης (60′ Κατσιγιάννης), Κατσιαντώνης.

Όλυμπος Καρυάς (Θωμάς Δάσσιος): Γαρυφαλλόπιυλος, Μπασδέκης, Στεργιούλας (72′ Δάσσιος Χρ.), Δάσσιος Ορ. (62′ Αδαμούλης), Δάσσιος Κ., Δάσσιος Γ., Καλαϊτζίδης, Καβαραντζής Ελ.Καβαραντζής Κ., Μανούσιος, Ρούσι.