Ματσάρα με νικητή τον Ολυμπιακό Αμπελιάς!

Ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι έγινε το μεσημέρι του Σαββάτου (29/01) στο γήπεδο της Αμπελιάς, με την ομώνυμη ομάδα που υποδέχθηκε τον Πύρρο για την 14η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΝ Λάρισας.

Ένα από τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του αγώνα αυτού, είναι η αλλαγή που έγινε στην τεχνική ηγεσία με τον Δημήτρη Βλάχο (Αμπελιά) και τον Γιάννη Τσαλάγγα (Πύρρο) να αντιμετωπίζουν τις πρώην τους ομάδες, μιας και η έναρξη του πρωταθλήματος τους βρήκε ακριβώς στην αντίστροφη θέση!

Εντυπωσιακό και μοναδικό στοιχείο για το συγκεκριμένο παιχνίδι, με τους δύο νεαρούς τεχνικούς να γνωρίζουν τα θετικά αλλά και τα ελαττώματα των πρώην ομάδων τους μιας και η αλλαγή στην τεχνική ηγεσία των δύο ομάδων έγινε λίγο πριν την αλλαγή του χρόνου.

Στα του αγώνα τώρα, η Αμπελιά ήταν η μεγάλη νικήτρια με τελικό σκορ, 3 – 2 και έτσι οι «κόκκινοι» έφθασαν τους δέκα τρεις βαθμούς. Έτσι πήραν και βαθιά βαθμολογική «ανάσα» ενόψει και της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Από την άλλη, το σύνολο του Γιάννη Τσαλάγγα στο τέλος δεν πήρε κάτι θετικό από το ματς και παρέμεινε στους δέκα βαθμούς.

Μόλις στο 1ο λεπτό ο Χατζής με δικό του γκολ έβαλε την Αμπελιά μπροστά στο σκορ, με τον Καρατζούκο να σκοράρει για το 2 – 0 στο 52′.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Σκαφιδάς έβαλε τον Πύρρο ξανά στο παιχνίδι μειώνοντας σε 2 – 1, με τον Χατζή να σκοράρει ξανά στο 69′ και να σημειώνει το 3 – 1.

Το τελικό 3 – 2 ήρθε από τον έμπειρο επιθετικό, Άλκη Νικούλη κι ενώ τα τελευταία λεπτά ήταν συγκλονιστικά για το τελικό αποτέλεσμα, δεν άλλαξε κάτι με τον Ολυμπιακό Αμπελιάς να πανηγυρίζει μία πολύ σημαντική εντός έδρας νίκη και τον Πύρρο να μετρά δύο δοκάρια στον αγώνα με τους Ντάνιελ Σάρρα και Θάνο Γιώργη…

Ολυμπιακός Αμπελιάς (Δημήτρης Βλάχος): Κιλιργιώτης, Χάμος, Καρατζούκος, Ακρίβος, Αντωνίου, Νικολακούλης, Κοτρώτσιος, Χατζής, Τσαπατώρης (25′ λ.τ. Χριστοδούλου), Γαλάνης, Δεμίσης (60′ Γκαραβέλης).

Πύρρος (Γιάννης Τσαλάγγας): Ζήμα, Μάρης, Τσιόγκας, Βίλλης, Πατσιούρας (65′ Φιλίππου), Σκαφιδάς, Τσιρογιάννης, Σινάν, Σάρρα (55′ λ.τ. Καμαγιάννης), Γιώργης, Νικούλης.