Ματσάρα στην Γιάννουλη με μεγάλο νικητή τον Δωτιέα Αγιάς!

Το πρώτο από τα μεγάλα ντέρμπι που θα έχει το φετινό πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΝ Λάρισας διεξήχθη το μεσημέρι της Κυριακής (31/10) με τον Φαλανιακό να υποδέχεται τον Δωτιέα Αγιάς στο γήπεδο της Γιάννουλης.

Ένα εντυπωσιακό παιχνίδι με δύο ομάδες που έχουν θέσει υψηλά τον πήχη για τη φετινή αγωνιστική περίοδο και το τελικό αποτέλεσμα έβγαλε νικητή τον Δωτιέα Αγιάς με σκορ, 2 – 3!

Ματς που το παρακολούθησαν πολλοί φίλοι του Ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου του Νομού μας αλλά και φίλαθλοι των δύο ομάδων ήταν αυτοί που έδωσαν το παρών στο γήπεδο της Γιάννουλης και σίγουρα έφυγαν ευχαριστημένοι από τα πέντε γκολ που σημειώθηκαν, το πάθος που έδειξαν οι παίκτες των δύο συλλόγων και συνολικά το θέαμα που υπήρχε στα ενενήντα λεπτά αγώνα.

Για το συγκρότημα των Τάσου Μπεριτζά – Κώστα Παπαρίζου, ο Δωτιέας επικράτησε και συνεχίζει στη πρώτη θέση έχοντας το απόλυτο σε πέντε αγωνιστικές και τους δέκα πέντε βαθμούς. Μάλιστα, στη κορυφή βρίσκεται με το Κιλελέρ και τον Οικονόμο Τσαριτσάνης.

Από την άλλη, η ομάδα του Κώστα Νεμπεγλέρα δέχθηκε τη πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα και από το 0 – 3 οι «κιτρινόμαυροι» ξανά μπήκαν στο παιχνίδι μειώνοντας σε 2 – 3, ωστόσο αυτό ήταν το τελικό αποτέλεσμα και ο Φαλανιακός παρέμεινε στους 12 βαθμούς.

Βέβαια, εκτός από το υπερθέαμα που παρουσίασαν οι παίκτες των δύο ομάδων, το παιχνίδι επισκιάστηκε και από τον σοβαρό τραυματισμό του Αουρέλ Τσακάλι στο 43′, με τον υψηλόσωμο κεντρικό αμυντικό του Δωτιέα Αγιάς να μεταφέρεται στο Νοσοκομείο για προληπτικούς λόγους λόγω της διάσεισης που υπέστη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι και στο 7ο λεπτό, ο Γιώργος Λεσάι «άνοιξε» το σκορ για τον Δωτιέα Αγιάς με πλασέ από θέση βολής και ο Βασίλης Ντακούλας λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο μέρος με καρφωτή κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Δημήτρη Δημολιού έκανε δύο τα τέρματα για τους «κόκκινους»!

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες συνέχισαν με τον καλό ρυθμό που είχαν από το πρώτο ημίχρονο και στο 64′ ο Γιώργος Πανταζής σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Βασίλη Μάλτζαρη με δυνατό σουτ.

Έξι λεπτά μετά, ο Δωτιέας Αγιάς ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 0 – 3 όταν από την εκτέλεση φάουλ του Δημήτρη Δημολιού ο Μούτσα Μπλέντι άθελα του με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Κάπου εκεί, ξεκίνησε η αντεπίθεση για τον Φαλανιακό και στην αμέσως επόμενη φάση (73′) ο Κώστας Τσιάκος με πλασέ από τα αριστερά και από ασίστ του Μούτσα Μπλέντι κέρδισε τον Βασίλη Μάλτζαρη για το 1 – 3.

Στο 83ο λεπτό, ο Φαλανιακός μείωσε σε 2 – 3 με αυτογκόλ του Δημήτρη Δημολιού από σέντρα του Κώστα Τσιάκου και το παιχνίδι πήρε ξανά εξαιρετικό ενδιαφέρον για τα εναπομείναντα λεπτά.

Ωστόσο, τίποτε δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του κ. Στάικου, μιας και οι παίκτες των Τάσου Μπεριτζά – Κώστα Παπαρίζου κράτησαν το υπέρ τους σκορ έως το φινάλε παρά τη προσπάθεια των παικτών του Κώστα Νεμπεγλέρα…

Τέλος, διοίκηση, προπονητές και ποδοσφαιριστές του Δωτιέα Αγιάς εύχονται περαστικά και γρήγορη επιστροφή στα γήπεδα στον παίκτη της ομάδας, Αουρέλ Τσακάλι…

Φαλανιακός (Κώστας Νεμπεγλέρας): Αναστασίου, Καραμπούζης (67′ Ιωαννίδης Σεμπ.), Γιαννακόπουλος, Λάιος, Κολοβός Κ. (59′ Πανταζής Γ.), Μπλέντι Σ., Μπλέντι Μ., Τσιάκος (90′ Λυγούρας Β.), Γαρυφαλλόπουλος, Λόλας, Νάστας (59′ Μαχαίρας).

Δωτιέας Αγιάς (Τάσος Μπεριτζάς – Κώστας Παπαρίζος): Μάλτζαρης, Παππάς, Τσακάλι (45′ λ.τ. Κορλός), Δημολιός, Σούλι, Γκατζούλης (34′ λ.τ. Παπαγιαννούλης), Μακρής (63′ Χατζής), Ντακούλας, Πατσιωτός (63′ Μπλατσέρης), Σούμπασης, Λεσάι.