Μεγάλη νίκη για τον Δωτιέα Αγιάς!

Σπουδαία νίκη σημείωσε ο Δωτιέας Αγιάς, ο οποίος επικράτησε με 4 – 0 εντός έδρας του Απόλλωνα Λάρισας, στο πλαίσιο της εμβόλιμης 20ής αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣ Λάρισας.

Οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Σιάρκου μπήκαν αποφασιστικά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν από νωρίς να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ήταν μόλις το 7ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν από εκτέλεση φάουλ του Γκουντίκα, ο Ντακούλας πήρε τη κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι, η μπάλα στρώθηκε στο Θωμά Σαΐτη, ο οποίος με ένα γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 – 0.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 30′ δημιούργησαν τη πρώτη τους απειλητική στιγμή, όταν ο Χατζηλιόντας επιχείρησε απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως ο Πατέτσος εντυπωσιακά απομάκρυνε τον κίνδυνο. Όπως την ίδια ετοιμότητα έδειξε ξανά ο γκολκίπερ της Αγιάς, όταν στο 40′ ο Μπουκουβάλας προσπάθησε να τον νικήσει με σουτ έξω από τη περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα, ο Δωτιέας καθάρισε το ματς. Ο Γκουντίκας με όμορφη μπαλιά στη πλάτη της άμυνας βρήκε τον Φουρίκη, ο οποίος με ψύχραιμο τελείωμα απέναντι από τον αντίπαλο κίπερ, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ενώ πέντε λεπτά μετά και έπειτα από βαθιά μπαλιά ο προωθημένος Τσακάλι βρήκε με το κεφάλι τον Ντακούλα, ο οποίος με δυνατό σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3 – 0.

Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει για τα καλά μπρος και κατάφεραν να χτυπήσουν ακόμη μία φορά τον αντίπαλο τους. Όταν στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Χονδροδήμος με όμορφη ενέργεια δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα και διαμόρφωσε το τελικό 4 – 0 για τον Δωτιέα.