Μεγάλη νίκη της Νίκαιας στην Α’1 ΕΣΚΑΘ

Νίκη για την ομάδα της Νίκαιας σήμερα που βρίσκεται σε πολύ καλή ψυχολογία και οι παίκτες της έχουν δημιουργήσει πολύ καλή χημεία μεταξύ τους και στοχεύουν σε νίκες από δω και μπρος. Η Νίκαια προηγήθηκε από το ξεκίνημα του αγώνα με 7 – 0 και το 1ο δεκάλεπτο σημείωσε σχεδόν διπλάσιους πόντους από την φιλοξενούμενη Ανάληψη στηριζόμενη στην καλή άμυνα που δυσκόλεψε τους αντιπάλους να βρίσκουν εύκολα το καλάθι. Το ημόχρονο έληξε με 46 – 35.

Στην επανάληψη οι παίκτες της Νίκαιας έχασαν αρκετές ευκαιρίες να βρούν το καλάθι και η Ανάληψη με αρκετά καλές προσπάθειες στη διείσδηση πλησίασε αρκετά στο σκορ. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η καλή ψυχολογία των παικτών της Νίκαιας και η προσήλωση στο στόχο της έδωσαν  την πολυπόθητη νίκη.

Πολύ καλή η διαιτησία των κ.κ. Γερακίνη και Αγορογιάννη.

Τα Δεκάλεπτα:
30 – 17, 46 – 35, 64 – 56, 84 – 75

Νίκαια (Χασανίδης): Αμπντάλα, Σταυρόπουλος Γ. 5, Πράπας 19 (5), Γαλίτης, Μακρίδης Αλ. 2, Πιτσαρής 12 (1), Λευκαδίτης 4, Λέγκας 2, Χατζόπουλος 21, Μαργαριτόπουλος 19 (2).

Ανάληψη: Ιλτσόγλου Γ. 12 (4), Νικολαίδης, Ιλτσόγλου Θ. 21 (1), Τσάβες 11, Ντούγκας, Τσακιρόπουλος 2, Τάσος 10, Μητρούλας19 (3), Στάμος.

Εντός έδρας ήττα σοκ για την Ολύμπια όπου και ηττήθηκε από την Καλαμπάκα με 65 – 78! Εύκολο απόγευμα για την Ελασσόνα που επίκρατησε του Αλμυρού με 79 – 62, πηγαίνοντας έτσι ισόβαθμη στο ντέρμπι του Παλαμά, με του Τιτάνες να κάνουν “βγάζουν” ακόμη ένα “διπλό”, αυτήν της φορά επί της Καρδίτσας με 56 – 67.

Ήττα στον πόντο της ΕΑΛ στα Τρίκαλα από τους τοπικούς Ίκαρους με 55 – 54. Μεγάλη σε σκορ ήττα γνώρισε και ο Εθνικός Λάρισας από τον Ολυμπιακό Βόλου στον Βόλο με 63 – 49.