“Μεταμορφωμένος” Κίσσαβος

Μάλλον οι ψηλές κορυφές των βουνών λειτουργούν καλύτερα με στις πιο “κρύες” συνθήκες και ο Κίσσαβος Συκουρίου παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος, επικρατώντας με 2 – 0 κόντρα στην Αστραπή Νέας Πολιτείας.

Γράφει ο Χρίστος Τζίκας

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο και να πάρουν έτσι την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Μάλιστα τα τέρματα ήταν σε καίρια σημεία, όπου μπορούν να αλλάξουν τα σχέδια κάθε ομάδας. Το πρώτο στα τέλη του πρώτου μέρους και το δεύτερο στις αρχές της επανάληψης. Από την άλλη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στο πρώτο μέρος να επιβάλουν το ρυθμό τους και πάλεψαν για την ανατροπή χωρίς επιτυχία.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ λίγο πριν την ανάπαυλα του πρώτου μέρους. Συγκεκριμένα στο 42ο λεπτό, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Θεμελή με τον ποδοσφαιριστή να δοκιμάζει το σουτ έξω από την περιοχή και να την στέλνει στα δίχτυα της Αστραπής για το 1 – 0. Τέρμα μάλιστα που όρισε το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους, καθώς οι ομάδες πήραν την άγουσα προς τα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Επιθετικό το ξεκίνημα και πάλι από τον Κίσσαβο και τους παίκτες του Κώστα Κουτσούκη που λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού πέτυχαν ακόμα ένα τέρμα. Στο 58′ ο Γκανάτσιος εκτέλεσε φάουλ από πλάγια δεξιά, με στόχο κάποιο κεφάλι συμπαίκτη του στην αντίπαλη περιοχή. Εκεί όπου βρέθηκε ο Αλεξανδρίδης και δεν χαρίστηκε για να στείλει με το κεφάλι τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα και να κάνει το 2 – 0.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και έφτασαν κοντά στην ισοφάριση λίγο αργότερα. Έτσι στο 63′ η Αστραπή κέρδισε πέναλτι με τον Σουλτούκη, το οποίο όμως ο Καλτσάς δεν μπόρεσε να μετατρέψει από τα έντεκα μέτρα τσε γκολ. Ο Μαλλιόπουλος κατάφερε να αποκρούσει το πέναλτι του αντίπαλου ποδοσφαιριστή με το σκορ να μην αλλάζει ποτές και τον Κίσσαβο να πανηγυρίζει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Κίσσαβος Συκουρίου (Κώστας Κουτσούκης): Μαλλιόπουλος, Κώτσιας Αντ. (71′ Καραποστόλης), Γκανάτσιος, Τόπης, Κάτσας, Νεμπεγλέρας, Κορδέλας, Θεμελής, Αλεξανδρίδης (78′ Βαρσάμης Θ.), Πικούλης (78′ Τζιούρας), Κώτσιας Ν.

Αστραπή Νέα Πολιτείας (Γιάννης Τσακμακίδης): Κιόρογλου, Καψιώχας, Ψωμολιάς, Χασιώτης, Ζαφειρούλης, Μπατζέλας (75′ Σωτρίνης), Φλώρος, Καλτσάς (85′ Τάτσιος), Κυριάκος, Σουλτούκης, Αρσένης.