Με ανατροπή ο Προμηθέας και χατ – τρικ του Πότση

Ακόμη μία εμφατική νίκη σημείωσε στο φετινό πρωτάθλημα ο Προμηθέας, όπου επιβλήθηκε σήμερα το πρωί του Αγίου Θωμά εκτός έδρας με σκορ 5 – 1, για την 19η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ΄τοπικής κατηγορίας.

Το συγκρότημα του Βαγγέλη Στεφανή κέρδισε ακόμη ένα παιχνίδι στο φετινό πρωτάθλημα και αποτέλεσμα αυτού ήταν να φθάσει τους πενήντα τρεις πόντους. Στην αντίπερα όχθη, ο Άγιος Θωμάς έμεινε στην έβδομη θέση και τους είκοσι έξι βαθμούς ύστερα και από αυτή την αγωνιστική.

Στο 8ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης ο Άγιος Θωμάς «άνοιξε» το σκορ και έκανε το 1 – 0. Ο Σωκράτης Κολομητρούσης με εντυπωσιακό σουτ από τα τριάντα μέτρα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ιωαννίδη κι έκανε το 1 – 0!

Η απάντηση και η ισοφάριση του σκορ από τον Προμηθέα ήρθε στο 31ο λεπτό του αγώνα με τον Χρήστο Πότση, όπου από θέση βολής έστειλε τη μπάλα στο πλεκτό του Αγίου Θωμά.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού τώρα και στο 51ο λεπτό, ο Πατσιούρας έκανε τη σέντρα και ο Ρουμπιές με κεφαλιά γύρισε «τούμπα» το ματς και έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ.

Έντεκα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε 1 – 3 με σκόρερ και πάλι τον Χρήστο Πότση, ενώ στο 72ο λεπτό η ομάδα του Βαγγέλη Στεφανή πέτυχε και τέταρτο τέρμα, αυτή τη φορά με σκόρερ τον Δημήτρη Καρκαντζιά.

Το τελικό σκορ και το 5 – 1 για τον Προμηθέα διαμόρφωσε στο 78ο λεπτό ο Χρήστος Πότσης με ιδανικό τελείωμα, σημειώνοντας παράλληλα και χατ – τρικ στη σημερινή πρωινή αναμέτρηση.

Προμηθέας – ΑΕΛ (Βαγγέλης Στεφανής): Ιωαννίδης, Πατσιούρας Δ., Ψύρρας, Σκαφιδάς, Καρβουνάρης, Πότσης, Τσαούσης (46′ Αλίου), Δολμές, Καρκαντζιάς, Τριτάρης, Ρουμπιές.