Με καλύτερο παίκτη της ΑΕΚ τον Μούζεκ, η ΑΕΛ έχασε στη Ριζούπολη!

Σάκος του «μποξ» κατέληξε η ΠΑΕ ΑΕΛ στο δεύτερο μέρος στη Ριζούπολη, χάνοντας στην επανάληψη με 4 – 1 από την ΑΕΚ, την στιγμή όπου στο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν στο 0 – 0.

Αρνητικός πρωταγωνιστής για τους «βυσσινί» ο Ματέο Μούζεκ, ο οποίος έχει τρομερή ευθύνη στο δεύτερο και τρίτο γκολ της «Ένωσης». Γκολάρα πέτυχε ο Τιμ Σπαρβ με το «μύτο», ισοφαρίζοντας στο 67′ προσωρινά σε 1 – 1 για την ΠΑΕ ΑΕΛ.

Η ΑΕΚ στο 9ο λεπτό είχε τη πρώτη ευκαιρία του αγώνα με τον Λόπες σε θέση σέντερ φορ να κάνει την προβολή με το αριστερό, με τη μπάλα να περνά λίγο έξω.

Η ΠΑΕ ΑΕΛ είχε απάντηση και μάλιστα, δύο. Αρχικά στο 12′ ο Φίλιπ βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε κάτι σαν σουτ, ο Πλατέλλας πήγε να βάλει το πόδι, αλλά ο Σβάρνας της ΑΕΚ έδιωξε σε κόρνερ την ύστατη στιγμή.

Ενώ, δευτερόλεπτα αργότεραη η ΠΑΕ ΑΕΛ είχε και νέα ευκαιρία. Έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ, ο Μιλοσάβλιεβιτς με κοντινή προβολή δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσιντώτα, που είδε την μπάλα να έρχεται επάνω του αργά και βασανιστηκά.

Η μεγαλύτερη φάση του πρώτου μέρους άνηκε στην ΑΕΚ. Στο 32ο λεπτό μετά από σέντρα του Αλμπάνη, η μπάλα στρώθηκε στον Σάκχοφ που με σουτ από το ύψος του πέναλτι, είδε τον Μανώλη Μπέρτο να απομακρύνει τη μπάλα πριν αυτήν καταλήξει στην κενή εστία της ΠΑΕ ΑΕΛ.

Πριν το ημίχρονο η ΑΕΚ… θα κέρδιζε πέναλτι σε χέρι αμυντικού της από σουτ του Μαχαίρα, όμως ο κ. Φωτιάς βλέποντας το VAR καταλόγισε φάουλ υπέρ της ΠΑΕ ΑΕΛ στην εκκίνηση της φάσης. Φάουλ που έκανε ο Σάκχοφ πάνω στον Σπαρβ στο κλέψιμο της μπάλας στη μεσσαία γραμμή.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον νεαρό Μαχαίρα στο 55ο λεπτό. Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της ΠΑΕ ΑΕΛ, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Μαχαίρα μέσα στη μεγάλη περιοχή από «τσαφ» του Τόρζε και ο νεαρός εξτρέμ της ΑΕΚ δεν έχασε την ευκαιρία να κερδίσει τον Νάγκι με «μονοκόματο» σουτ στη κίνηση, κάνοντας το 1 – 0.

Η ΠΑΕ ΑΕΛ όμως βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 67ο λεπτό με τον Τιμ Σπαρβ. Ο Φινλανδός πάτησε τη περιοχή της ΑΕΚ από αριστερά και με ένα ξερό «μύτο» έστειλε τη μπάλα αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι του Τσιντώτα και στη συνέχεια εντός της γραμμής του τέρματος για το 1 – 1. Γκολ το οποίο μέτησε μετά από VAR, ενώ η μπάλα έκασε 1,5 μέτρο μέσα στην εστία της ΑΕΚ. Πραγματικά ο πρώτος βοηθός Μπουξμπάουμ, ήταν σε άλλο γήπεδο εκείνη τη στιγμή, αφήνοντας το γκολ… στη τεχνολογία.

Το προβάδισμα της ΠΑΕ ΑΕΛ όμως δεν κράτησε για ώρα. Μόλις στο 72 ο Μούζεκ έκανε ένα ολέθριο λάθος, ο Μάνταλος που πήρε τη μπάλα έπαιξε κάθετα στον Καρίμ Ανσαριφάρντ, ο οποίος από θέση τετ – α – τετ σούταρε δυνατά διαγώνια τον Νάγκι, τον οποίο και κέρδισε για το 2 – 1.

Ενώ στο 77′ ήρθε ένα ακόμη τραγικό λάθος του Μούζεκ, λάθος από το οποίο η ΑΕΚ πήρε κόρνερ, από το οποίο ο Αντρέ Σιμόες πέτυχε ίσως και το γκολ της αγωνιστικής από τα 30 μέτρα στο «Γ» της εστίας του Νάκγι, για το 3 – 1. Και αυτήν δεν ήταν και η τελευταία λέξη της ΑΕΚ στο ματς.

Στο 89′ πάλι από κόρνερ της ΑΕΚ, ο Πέτρος Μάνταλος βρήκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής τον Κώστα Γαλανόπουλο, που με δυνατό σουτ στη κίνηση κέρδισε τον Νάγκι για το τελικό 4 – 1 της ΑΕΚ.

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν από τη σέντρα κρατήθηκε το ένα λεπτό ως ένδειξη συμπαράστασης στους παίκτες των μικρότερων κατηγοριών για τη μη έναρξη των πρωταθλημάτων.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Σβάρνας, Νεντελτσεάρου, Παουλίνιο, Λόπες (66′ Ινσούα), Σάκχοφ (81′ Γαλανόπουλος), Σιμόες, Μάνταλος, Μαχαίρας (66′ Λιβάγια), Αλμπάνης, Ολιβέιρα (60′ Ανσαριφάρντ (82′ λ.τ. Τάνκοβιτς)).

ΠΑΕ ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Ηλιάδης, Μούζεκ (78′ Τρούγιτς), Μιχαήλ, Μπέρτος (86′ Γρηγορόπουλος), Φίλιπ, Σπαρβ, Μιλοσάβλιεβιτς, Νικολιάς (46′ λ.τ. Τόρζε), Πλατέλλας (86′ Γιουνές), Ντουρμισάι.