Με Σερίφη «κλειδαρά» επέστρεψε στις νίκες ο Όλυμπος Γόννων

Μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα, ο Όλυμπος Γόννων έκαμψε την αντίσταση του Σμόλικα Φαλάνης και με δύο γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, κέρδισε τους «πετεινούς» με 2 – 0.

Αυτός που σκόρπισε χαμόγελα στους γηπεδούχους ήταν ο Τριαντάφυλλος «Ντάφυ» Σερίφης που πήρε ασσίστ από τον Γελαλή και με δικό του τέρμα στο 86′ «ξεκλείδωσε» την πολυπρόσωπη και πολύ καλά δουλεμένη άμυνα της Πελασγιώτιδας. Στα «χασομέρια» της αναμέτρησης ο Κολτσίδας πέτυχε και δεύτερο τέρμα για τον Όλυμπο.

Για τους «κυανόλευκους» αυτήν η νίκη τους οδηγεί στην 7η θέση της Α’ ΕΠΣ Λάρισας με 13 βαθμούς, ενώ οι «πετεινοί» μένουν εντός ζώνης υποβιβασμού και στην 14η θέση με μόλις 5 βαθμούς.

Στο 5ο μόλις λεπτό μετά από σέντρα του Γελαλή, ο Μάντζαρης με καρφωτή κεφαλιά δεν κατάφερε να βρει εστία, ενώ στο 15 ένα σουτ του Αθανασιάδη από την μικρή περιοχή μετά από πάσα του Μάντζαρη πέρασε άουτ.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα η κάθετη του Μάντζαρη έβγαλε σε θέση βολής τον Γελαλή που βρήκε σε ετοιμότητα τον Καρυώτη που κράτησε το μηδέν στην εστία των «πετεινών», ενώ σε ετοιμότητα ήταν ο Καρυώτης και στο 41′ σε κεφαλιά του Σερίφη έπειτα από γύρισμα του Γελαλή.

Στην επανάληψη αμφότερες οι δύο ομάδες προσπάθησαν για το γκολ. Τελικά εκείνος που κατάφερε να παραβιάσει την αντίπαλη εστία ήταν ο Τριαντάφυλλος Σερίφης στο 86ο λεπτό εκμεταλλευόμενος μια στατική φάση για την ομάδα του Ολύμπου Γόννων και το εξαιρετικό… χτύπημα του Γελαλή.

Ενώ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Κολτσίδας που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι στο 74′ στη θέση του Αθανασιάδη, πήρε ασσίστ από τον Κίτσιο (επίσης πέρασε ως αλλαγή) και από το ύψος του πέναλτι σημάδεψε σωστά «σφραγίζοντας» την νίκη των γηπεδούχων.