Με τη… «σφραγίδα» Δεληχά!

Δια… πυρός νίκη για τον Δαμασιακό, ο οποίος έφυγε νικητής από την έδρα του Μελισσοχωρίου, του οποίου και επικράτησε με 1 – 0 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣ Λάρισας. Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ο Δεληχάς.

Επιστροφή στις νίκες λοιπόν για τον Δαμασιακό, ο οποίος είχε μείνει χωρίς… «τρίποντο» για τέσσερις αγωνιστικές. Πλέον έφτασε τους έντεκα βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα και βρίσκεται στην 5η θέση της κατάταξης. Το Μελισσοχώρι με τη σειρά του υποχώρησε στην 8η θέση της βαθμολογίας, έχοντας εννιά βαθμούς.

Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ήταν κυρίως αναγνωριστικά, με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να έχουν σε προτεραιότητα να προφυλάξουν τα μετόπισθεν. Επομένως το ματς πήγε στο πάθος και τη δύναμη, χωρίς να έχουμε κάποια αξιοσημείωτη μεγάλη ευκαιρία. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα χωρίς σκορ.

Ότι όμως δεν ήρθε σε σαράντα πέντε λεπτά αγώνα, ήρθε μόλις μέσα σε δύο λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Δεληχάς, μετά από ωραίο συνδυασμό των Τσιάγκου και Τσούτσα και σουτ του πρώτου, πήρε το «ριμπάουντ» από την απόκρουση του γκολκίπερ και με ένα όμορφο τελείωμα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ για τον Δαμασιακό, δείχνοντας στην ομάδα του τον δρόμο για την… «απόδραση».

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε, αφού οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν στις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν με τους Μπιρόλ, Βασιλειάδη και Χαρούλη, ενώ και οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν κάποιες καλές στιγμές που όμως πέρασαν και αυτές ανεκμετάλλευτες. Έτσι οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν τη νίκη με 1 – 0.