Με το «δεξί» η Νίκαια στο Αργυροπούλι

Με το «δεξί» μπήκε στις υποχρεώσεις του στην Α΄ ΕΠΣ Λάρισας, ο Παναγροτικός Νίκαιας, κερδίζοντας εκτός έδρας τη Δόξα Αργυροπουλίου με 3 – 1.

Η ομάδα του Βαγγέλη Μπρισίμη αν και έμεινε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος, στην επανάληψη πέτυχε την ολική ανατροπή και χάρις σε δύο τέρματα του Αλατά και ένα του Μπέτσιου, έφυγε με το τρίποντο από το Αργυροπούλι στη πρεμιέρα της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας.

Η Δόξα Αργυροπουλίου ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, οι γηπεδούχοι έκλεψαν τη μπάλα και ο Βαλάντας Σακοράφας από δεξιά γύρισε στη περιοχή στον Αλέξη Τζατζάκη που δεν αστόχησε από πλεονεκτική θέση για το 1 – 0, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι γηπεδύχοι πλήρωσαν τα λάθη τους και είδαν το υπέρ τους 1 – 0, να κάνει «φτερά» εντός ενός δεκαλέπτου.

Στο 47ο λεπτό ο Αλατάς αρχικά ισοφάρισε το παιχνίδι για τους Νικιώτες σε 1 – 1 μετά από κάθετη πάσα του Φάσα, με τον Μπέτσιο στο 52′ να βάζει την ομάδα του Βαγγέλη Μπρισίμη σε θέση οδηγού στο παιχνίδι, έπειτα από σέντρα σουτ και κακή εκτίμηση του Μπαχτσιβάνου.

Πριν καλά – καλά καταλάβουν οι γηπεδούχοι τι ακριβώς συνέβει και το υπέρ τους 1 – 0 του ημιχρόνου, έγινε 1 – 2 στο 52′, στο 54′ ήρθε και πάλι ο Αλατάς να διαμορφώσει το τελικό 1 – 3, με την ομάδα της Νίκαιας να εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο τα λάθη των γηπεδούχων και να φεύγει με το τρίποντο από το Αργυροπούλι στην επιστροφή τους στη «μεγάλη» κατηγορία.

Δόξα Αργυροπουλίου (Γιώργος Τζαφέρης): Μπαχτσιβάνος Στ., Καραλής Π. (46′ Καλόγηρος), Καραλής Γ. (53′ Λεσάι), Χατζής, Καραγιάννης (59′ Κοτρώτσιος), Σακοράφας Βασ., Μπαχτσιβάνος Αστ., Φράντσι, Σακοράφας Βαλ., Φορτούνας, Τζατζάκης.

Παναγροτικός Νίκαιας (Βαγγέλης Μπρισίμης): Χαβίλας, Μπέτσιος, Φάσας, Ψαρούλης Αντ., Περήφανος, Παπακώστας, Τζιούρας (80′ Ψαρούλης Δ.), Γκουντίκας (60′ Βλαχάκης), Χουσενάι, Γκανάβας (72′ Καραφέριας), Ανδρεόπουλος (46′ Αλατάς).