Με τρεις… «ροπαλιές» στον Ηρακλή

Η Νεάπολη κατάφερε να φτάσει στη πρώτη της νίκη για φέτος, επικρατώντας με 3 – 0 εντός έδρας του Ηρακλή Πλατανουλίων, για τη 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α’ 1 ΕΠΣ Λάρισας.

Με αρκετή πίεση κατέβαλε την αντίσταση του Ηρακλή Πλατανουλίων η Νεάπολη, η οποία κατάφερε από νωρίς να πάρει κεφάλι στο σκορ. Μόλις στο 12′ ο Νίκος Ζαφειράκης βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα για το 1 – 0 με κεφαλιά από σέντρα του Δημήτρη Κόλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε ακόμη περισσότερα γκολ η γηπεδούχος ομάδα. Στο 58′ και πάλι ο Νίκος Ζαφειράκης διπλασίασε και τα προσωπικά του τέρματα με πλασέ από κοντά, αλλά και τις ομάδας του.

Για να έρθει στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Κώστας Καλόγηρος να πάρει τη «σκυτάλη» στα γκολ και να διαμορφώσει το τελικό 3 – 0 για τη Νεάπολη Λάρισας μετά από πάσα του Νίκου Ζαφειράκη.

Ακόμη, οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Κώστα Καλόγηρο στο 50′, ενώ για τον Ηρακλή Πλατανουλίων απείλησαν οι Βάιος Λάζος και ο Γιώργος Λάζος είχε κι εκείνος δοκάρι στο 40ο λεπτό του αγώνα…

Νεάπολη Λάρισας (Αντώνης Μπουχλαριώτης): Λιούτας (70′ Μέκρας Β.), Κόλα (60′ Δέλλας), Καραγκούνης (70′ Μπαλαούρας), Πανάγος, Κοτούμπας, Μπουχλαριώτης, Καπετάνι, Μπάρδας, Καλόγηρος (60′ Σιαμπάνης), Ζαφειράκης Χρ., Ζαφειράκης Ν..

Ηρακλής Πλατανουλίων (Γιάννης Νίνικας): Καρκατζιάς (70′ Αγοραστός), Μάρκο, Μαυρίδης, Μαμάκος, Ριζάκης, Λάζος Γ. (65′ Δελής), Λάζος Β., Σακογιάννης, Σπανός, Τσοπάνογλου (50′ Τζιόλης), Τσεκούρας (65′ Γκανάτσιος).