Μοιράστηκαν βαθμούς & εντυπώσεις

Από ένα γκολ και από έναν βαθμό επεφύλασσε η 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου στη Δόξα Ομορφοχωρίου και τη Θύελλα Ελάτειας που αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1 – 1.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να απειλήσουν πρώτοι στο ματς, έχοντας τον Γκαραγκούνη Σπύρο στις… επάλξεις. Πρώτα με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου επιχείρησε ένα πολύ δυνατό σουτ, το οποίο απέκρουσε σε κόρνερ ο Μπίτης. Ενώ την ίδια κατάληξη είχε η κεφαλιά του ίδιου παίκτη δύο λεπτά μετά.

Την πιο μεγάλη ευκαιρία όμως μέχρι εκείνη τη στιγμή στο ματς, την είχε ο… έτερος Γκαραγκούνης. Ο οποίος έπιασε ένα καλό σουτ από τα αριστερά, όμως είδε τη προσπάθειά του να σταματάει στο δοκάρι!

Το ημίχρονο έκλεισε με φάση για την Ελάτεια, όταν στο 45′ ο Αβέλλας με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως όλα άλλαξαν.

Και αυτό γιατί το Ομορφοχώρι στη πρώτη του καλή στιγμή κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 53ο λεπτό, ο Σφέτος με εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Μακρυγιάννη και αυτός με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά σκόραρε για το 1 – 0.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να πετύχουν και δεύτερο γκολ στο 61′, αλλά το σουτ του Μητσιάκου, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι! Η απάντηση όμως των φιλοξενούμενων ήρθε λίγο πριν το τέλος.

Στο 86ο λεπτό, ο Τζίκα εκτέλεσε κόρνερ, ο Διμιτρόβ που είχε περάσει νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο πήρε τη κεφαλιά και ισοφάρισε σε 1 – 1, δικαιώνοντας τον προπονητή του, με το σκορ να παραμένει μέχρι το τέλος.

Παρόλο που η Ελάτεια είχε δύο καλές στιγμές, με τους Τζίκα και Στογιάννη, τις οποίες απομάκρυνε ο Μπίτης.

Δόξα Ομορφοχωρίου (Μανώλης Γαραζανάκης): Μπίτης, Μακρυγιάννης, Τσόγκα, Μουστάκας, Κορδέλας (57′ Μπουτακίδης), Σφέτσος, Καββαδίας, Καλαφάτης, Μαξιμιάδης, Μητσιάκος (78′ Γκέκας), Βόγλης.

Θύελλα Ελάτειας (Θοδωρής Σολωμός): Φαρμάκης, Ζάρρας Ε., Λάλλας (72′ Χαλίτσιος), Στογιάννης, Ζάρρας Β., Τσιντώτας, Αβέλλας (53′ Διμιτρόβ), Γκαραγκούνης Χ., Γκαραγκούνης Σπ., Τζίκα, Φάρα (46′ Πάσχος).