Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στη Φιλιππούπολη

Ισόπαλο (1 – 1) ολοκληρώθηκε το ντέρμπι κορυφής της Football League στο γήπεδο της Φιλιππούπολης, μεταξύ του Απόλλωνα Λάρισας και του ΝΠΣ Βόλου. Στο 4′ ο Ηλιόπουλος και στο 70′ ο Λούκας Πολέτο διαμόρφωσαν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Ο Απόλλωνας με αγώνα λιγότερο έκανε 24 τους βαθμούς του, ενώ ο πρωτοπόρος ΝΠΣ έφτασε τους 32, παραμένοντας στη κορυφή της δεύτερης κατηγορίας της χώρας.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους για το γκολ, το οποίο όμως πέτυχε μονάχα ο ΝΠΣ Βόλος. Μόλις στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης μετά από σέντρα του Ντεντάκη από τα δεξιά, ο Ηλιόπουλος με καρφωτή κεφαλιά από τη καρδιά της μικρής περιοχής του Απόλλωνα, κέρδισε τον Μαντζάρη για το 0 – 1.

Στο 11′ ο Μάντζης δέχθηκε την πάσα στον χώρο από τον Ηλιόπουλο αλλά από θέση τετ – α – τετ είδε τον Μαντζάρη να μπλοκάρει τη μπάλα με διπλή προσπάθεια. Ο Απόλλωνας στο 16′ έφτασε κοντά στην ισοφάριση από μια… Βραζιλιάνικη συνεργασία. Ο Μαρκολίνο έπαιξε το ένα – δύο με τον Λουκάο, με τον πρώτο μέσα από τη περιοχή να βρίσκει απέναντί του έτοιμο τον Καραγκιολίδη.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας πέτυχε το τέρμα της ισοφάρισης  στο 70ο λεπτό. Ο Λούκας Πολέτο πάτησε περιοχή από δεξιά και σχεδόν από τη γωνία αυτής έφερε τη μπάλα στο αριστερό του πόδι και με ένα φαλτσαριστό πλασέ στην απέναντι γωνία του Καραγκιολίδη, έφερε το παιχνίδι και πάλι από την αρχή.

Στο 75′ ο Σκούπρας έσωσε τον Απόλλωνα από το δεύτερο τέρμα πάνω στη γραμμή. Μετά από κόρνερ και άστοχη έξοδο του Μαντζάρη η μπάλα από τις κόντρες πήρε τροχιά προς την ανυπεράσπιστη εστία του Απόλλωνα με τον Σκούπρα την ύστατη στιγμή να απομακρύνει σωτήρια, κρατώντας το 1 – 1. Ενώ στο 81′ ο Μάντζης “έσκαψε” τη μπάλα για τον Φράγκο, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι πήρε την κεφαλιά μόνος του, με τον Μαντζάρη να είναι τυχερός καθώς η μπάλα πήγε απευθείας στην αγκαλιά του.

Ενώ στο 85′ ο Μαρκολίνο σταμάτησε αντεπίθεση για τον ΝΠΣ, κρατώντας τον Πίτου Γκαρσία, δεχόμενος την δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα στο παιχνίδι, αφήνοντας τον Απόλλωνα με αριθμητικό μειονέκτημα για τα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τον Απόλλωνα όμως να κρατά τον βαθμός της ισοπαλίας έως το φινάλε.