Μπαντής από άλλο πλανήτη

Με “βραζιλιάνικους” ρυθμούς πέρασε ο Αστέρας Τυρνάβου από τα Πλατανούλια με σκορ 3 – 5. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Τυρνάβου παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ότι ήθελαν τη μπάλα στα πόδια τους και κάθε φορά που ήθελαν μπορούσαν να δημιουργήσουν και φάσεις. Παράλληλα έχοντας και σε εκπληκτική μέρα και το Γιώργο Μπαντή που πέτυχε και τρία τέρματα, ενώ μοίρασε και μία ασίστ, ήταν ένας μόνιμος κίνδυνος για τα Ηρακλή Πλατανουλίων. Από την άλλη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των αντιπάλων τους και πήγαν να φέρουν τα πάνω – κάτω όταν μείωσαν το σκορ προς το τέλος, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από αυτή την αναμέτρηση.

IMG_8622 copy

Η αναμέτρηση φάνηκε από την αρχή, ότι μόνο χάσιμο χρόνου δεν θα ήταν για όποιον την παρακολουθούσε. Μόλις στο 5ο λεπτό Μπαντής Γ. εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, με την μπάλα να φτάνει στην “καρδιά” της περιοχής εκεί όπου οι αμυντικοί των γηπεδούχων δεν απομάκρυναν σωστά και ο Γκαραγκούνης Σ. με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0 – 1.

Οι επιθετικές διαθέσεις του Αστέρα δεν σταμάτησαν εκεί και τρία λεπτά μετά ο Μπαντής Γ. αφού πέρασε εντυπωσιακά τον προσωπικό του αντίπαλο από τα αριστερά, έκανε μία χαμηλή σέντρα από τα αριστερά στο πρώτο δοκάρι, με τον Γκαραγκούνη Σ. να πλασάρει “φάτσα” με το τέρμα άουτ.

IMG_8571 copy

Η απάντηση ήρθε από τα Πλατανούλια με τέρμα. Στο 16′ ο Μαλαβιέζος πέρασε ωραία τον Γκαραγκούνη Χρ., από τα δεξιά, έκανε μία παράλληλη μπαλιά, εκεί όπου στο δεύτερο δοκάρι ο Γιώργος Ματράκης με προβολή ισοφάρισε σε 1 – 1.

Το επιθετικό κρεσέντο συνεχίστηκε με τους φιλοξενούμενους να δημιουργούν ευκαιρίες ανά πάσα στιγμή. Στο 20′ ο Γαλάνης πραγματοποίησε ωραία διαγώνια μπαλιά από το κέντρο  βγάζοντας σε θέση βολής τον Τσακίρη Κ. που σούταρε άουτ.

ΠΛΑΤΑΝΟΥΛΙΑ 2013 - 2014 - ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ - ΓΚΟΛ

Το κεφάλι στο σκορ πήραν και πάλι οι φιλοξενούμενοι στο 33′ και με εντυπωσιακό τρόπο. Ο Μπαντής Γ. εκτέλεσε φάουλ από το κέντρο, με πρόθεση να πετύχει τέρμα. Κάτι που και κατάφερε καθώς ο Στάμος δεν κατάφερε να κάνει “δικιά” του με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για 1 – 2.

IMG_8554 copy

Στο 37′ το κόρνερ του Τσακίρη Γ από τα δεξιά, την κεφαλιά πήρε ο Μπαντής Γ. αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Ενώ στα 42′ ο Μπαντής δημιούργησε ακόμα μία φάση όταν έσπασε τη μπάλα από τα αριστερά στην περιοχή με τον Πάσο να σουτάρει, αλλά τη μπάλα να κοντράρει σε σώματα και να φεύγει σε κόρνερ.

IMG_8526 copy

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους ίδιους ρυθμούς. Στο 58′ ο Γαλάνης “γέμισε” στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο Μπαντής Γ. σούταρε, με τον Στάμο αρχικά και με το δοκάρι στη συνέχεια να σώζουν από την επίτευξη ενός ακόμα τέρματος.

Στο 60ο λεπτό τα Πλατανούλια απειλούν τους φιλοξενούμενους.Ο Χίντα πρόλαβε την έξοδο του Μπαντή Αλ. τσίμπησε τη μπάλα, αλλά την είδε να καταλήγει βασανιστικά άουτ.

ΓΑΛΑΝΗΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ - ΓΚΟΛ

Πέντε λεπτά μετά ο Μπαντής Γ. όπλισε εκ νέου. Αφού πήρε τη μπάλα στα πόδια του ελίχθηκε ωραία ανάμεσα σε τρεις αντιπάλους και αφού έκλεισε από τα δεξιά προς την περιοχή με ένα εκπληκτικό σουτ με το αριστερό έκανε το 1 – 3. Για να σημειώσει στο 73′ ο Γαλάνης ένα εξίσου όμορφο τέρμα. Ο ποδοσφαιριστής έπιασε ένα εκπληκτικό, σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να “γλύφει” το οριζόντιο δοκάρι αρχικά και αναπαύεται στην εστία για τέταρτη φορά και το 1 – 4.

IMG_8537 copy

Άμεσα προσπάθησαν να μειώσουν οι γηπεδούχοι και τα κατάφεραν. Στο 75ο λέπτο ο Μαλαβιέζος εκτέλεσε φάουλ όπου μέσα στην περιοχή πήρε την κεφαλιά ο Γιώργος Ματράκης και έκανε το 2 – 4.

Τα πάνω – κάτω ήρθαν όταν ο Μαλαβιέζος εκτέλεσε ξανά φάουλ από τα δεξιά στο 80′, γλυκά μέσα στην περιοχή, εκεί όπου ψηλότερα από όλους σηκώθηκε ο Κώστας Ματράκης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην εστία και έκανε το 3 – 4. Ενώ πέντε λεπτά παραλίγο να έρθει και η ισοφάριση, όταν ο Μαλαβιέζος σούταρε, αλλά ο Μπαντής με την βοήθεια και του δοκαριού του απέκρουσαν την μπάλα.

IMG_8539 copy

Το τελικό 3 – 5 διαμορφώθηκε στο 88ο λεπτό. Ακόμα μία ωραία ατομική ενέργεια του Μπαντή που με ανάποδο πόδι ξανά έκλεισε προς την περιοχή και με το αριστερό έστειλε για τρίτη φορά τη μπάλα στα δίχτυα ολοκληρώνοντας και το χατ – τρικ του.