Μπορούσε και τη νίκη…

Μπορεί να έχασε ένα ολόκληρο ημίχρονο και να βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ από αμφισβητούμενο πέναλτι (8′ Νίκας), η ΑΕΛ όμως κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα του Λεβαδειακού με 1 – 1, χάρη σε τέρμα του Αντράντα στο 68′, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Super League 2. Αποβλήθηκε με το τέλος του αγώνα, με απευθείας κόκκινη, ο Ηλιάδης από τον διαιτητή.

Έτσι ξεκίνησαν

Ο Παύλος Δερμιτζάκης επέλεξε να ξεκινήσει με 4 – 2 – 3 – 1, έχοντας κάτω από τα γκολπόστ τον Σουλούκο, αριστερά στην άμυνα τον Μαϊδανό, δεξιά τον Θανάση Παπαγεωργίου και δίδυμο στα στόπερ τους Στάμου και Ηλιάδη. Στο χώρο του κέντρου μπροστά τους μαζί στα χαφ τους Πλέγα και Αντράντα, στην αριστερή πτέρυγα της επίθεσης τον Κοσονού, στη δεξιά τον Μαυριά, σε ρόλο επιτελικού μέσου τον Οτορμίν και σέντερ φορ τον Πεντρόσο.

Από την άλλη ο Νίκος Νιόπλιας για τον Λεβαδειακό, ξεκίνησε με τον ίδιο σχηματισμό, ο οποίος εναλλασσόταν σε 3 – 4 – 3 στην επίθεση. Στο τέρμα ξεκίνησε ο Γκροφ, αριστερά ο Βήχος, δεξιά ο Τσάπρας και κεντρικοί αμυντικοί οι Λιάγκας και Τσελεπίδης. Χάμοντ και Μεχία στον άξονα και μπροστά τους ο Νίκας. Αριστερά στην επίθεση ο Κουάντρα, δεξιά ο Γιαννώτας και στη κορυφή ο Ρόμο.

Δεν ξεκίνησε καλά η ΑΕΛ, ούτε ο Σιδηρόπουλος…

Στην αρχή της αναμέτρησης οι «βυσσινί» έψαχναν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Λεβαδειακός και μετά από λάθος στον χώρο του κέντρου στο 8′, ο Κουάντρα έβγαλε τη κάθετη για τον Γιαννώτα, ο οποίος μπήκε περιοχή, τζαρτζαρίστηκαν με τον Μαϊδανό, με τον παίκτη των γηπεδούχων να πέφτει και τον διαιτητή Σιδηρόπουλο να δείχνει αμέσως την άσπρη βούλα, δίνοντας αυτό το πολύ αυστηρό εώς και ανύπαρκτο πέναλτι.

Την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών ανέλαβε ο Νίκας, σημάδεψε την αριστερή γωνία του Σουλούκου, ο οποίος δεν έπεσε καν, με το 1 – 0 υπέρ των Βιωτών να είναι πλέον γεγονός από πολύ νωρίς στο παιχνίδι.

Χαμένο κέντρο, χαμένο ημίχρονο

Στην εξέλιξη του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να διορθώσουν τα «κακώς κείμενα», ωστόσο αυτό που κατάφεραν ήταν μόνο να περιορίσουν τις απειλητικές επιθέσεις των αντιπάλων τους. Καθώς στη δημιουργία φάσεων, ο βαθμός ήταν κάτω από τη φάση. Πλέγας και Αντράντα είχαν χάσει σχεδόν όλες τις μονομαχίες, ενώ παράλληλα δεν μπορούσαν να ηρεμήσουν το παιχνίδι και να παιχτεί η μπάλα κάθετα.

Έτσι έψαχναν κάποιες πάσες στις πτέρυγες, αφού δεν μπορούσαν να περάσουν τη μπάλα στον Οτορμίν, οι οποίες αντιμετωπίζονταν εύκολα από τους αντίπαλους αμυντικούς. Χαρακτηριστικό αποτελεί, πως η πρώτη τελική στο ματς, ήρθε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, με ένα γυριστό σουτ του Πεντρόσο να περνάει ψηλά άουτ. Ενώ λίγο νωρίτερα ο Σιδηρόπουλος είχε αρνηθεί απευθείας κόκκινη κάρτα στον Τσελεπίδη, για δολοφονικό μαρκάρισμα πάνω στον Οτορμίν.

Καλύτερα στο δεύτερο η ΑΕΛ, αλλαγές από Δερμιτζάκη και ισοφάριση!

Στην «επανάληψη» οι «βυσσινί» πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο απόρροια αυτού ήταν να έρθει η πρώτη τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ. Στο 57′ μέσα από τη περιοχή και πλάγια δεξιά στα όρια της γραμμής του άουτ, ο Πλέγας έκανε τη σέντρα, ο Πεντρόσο μέσα από τη μικρή περιοχή μπροστά σε όλο το τέρμα έκανε τη κεφαλιά, αλλά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Στη συνέχεια ο προπονητής της ΑΕΛ, έκανε κάποιες διορθωτικές κινήσεις περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον Νίνο, τον Παπαγεωργίου Κώστα και τον Γιανναράκης, έβαλε αριστερό μπακ τον Κοσονού προσπαθώντας να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του! Και μάλιστα οι αλλαγές αυτές έπιασαν τόπο!

Καθώς στο 68ο λεπτό, ο Κώστας Παπαγεωργίου μέσα από τη περιοχή σούταρε, η μπάλα κόντραρε, κατέληξε στον Νίνο, αυτός πάσαρε μπροστά από το ημικύκλιο της περιοχής στον Αντράντα και ο τελευταίος με ένα συρτό σουτ στη κίνηση, σημάδεψε τη δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Γκροφ και ισοφάρισε σε 1 – 1.

Ματς… «ροντέο»

Από εκεί και πέρα το ματς πήρε μια… «άγρια» ομορφιά, καμία σχέση με το κακό σε ποιότητα πρώτο ημίχρονο. Αντεπιθέσεις έβγαιναν συνεχώς και σε μία από αυτές ο Λεβαδειακός δημιούργησε τη πιο μεγάλου τη φάση μετά το γκολ. Όταν στο 68′ ο Γιαννιώτας από δεξιά έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και εκεί ο Ρόμο με προβολή ουσιαστικά σε κενή εστία, έστειλε τη μπάλα δίπλα από τα δοκάρια του εξουδετερωμένου Σουλούκου.

Η απάντηση από πλευράς ΑΕΛ, ήρθε από τον πιο κινητικό της παίκτη στο «χορτάρι» τον Κώστα Παπαγεωργίου. Ο οποίος από ωραίο «σπάσιμο» της μπάλας στο ύψος του πέναλτι από τον Νίνο, έκανε το σουτ με τη μία, αλλά ήταν αδύναμο με τον Γκροφ να μπλοκάρει, χάνοντας έτσι μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού ωστόσο ο ρυθμός έπεσε, κλασσικές ευκαιρίες δεν υπήρχαν, παρά την επανεμφάνιση του Μάριου Ογκμπόε στη κορυφή της επιθέσεις και έτσι οι «βυσσινί» αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1 – 1 μετά και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.