Μπορούσε τον βαθμό η ΑΕΛ!

Η ΑΕΛ δεν κατάφερε να ξεκινήσει με το δεξί τα playoffs της Α’ Εθνικής Γυναικών, γνωρίζοντας την ήττα με 1 – 0 από τον Εργοτέλη στο Μακρυχώρι, χάρις στο ένα και μοναδικό τέρμα της Τζόνσον (36′), την στιγμή όπου τα κορίτσια της ΑΕΛ αδικούνται από το τελικό σκορ.

Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε τις Άβαντες Χαλκίδας με 1 – 0. Η ομάδα της Χαλκίδας είναι η επόμενη αντίπαλος της ΑΕΛ την επόμενη Κυριακή (15/05).

Η πρώτη που απείλησε και έφτασε κοντά στο γκολ ήταν η ΑΕΛ. Στο 35ο λεπτό έπειτα από κόρνερ – κομπίνα η Γούλα έφερε τη μπάλα στη περιοχή του Εργοτέλη και στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου η Γρηγοριάδου έκανε άστοχη έξοδο με την Στρουμπέλοβα να παίρνει την κεφαλιά και η μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Εργοτέλης βρήκε τον διάδρομο προς την εστία της Βλασιάδου και έφτασε στο μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα στο 36ο λεπτό η Δρακωνάκη από τον άξονα έβγαλε κάθετα στην Καναδή, Τζόνσον, η οποία από θέση τετ – α – τετ πέρασε και την Βλασιάδου πριν πλασάρει για το 0 – 1.

Στην επανάληψη και στο 47′ η ΑΕΛ απείλησε με ισοφάριση με την Μούστο να βρίσκει δοκάρι! Η Αμερικανίδα της ΑΕΛ δοκίμασε να ψηλοκρεμάσει την Γρηγοριάδου από αρκετά μακριά και έξω δεξιά, με την κίπερ του Εργοτέλη με πίσω βήματα να βρίσκει την μπάλα με τα ακροδάχτυλα τόσο όσο να την στείλει στο οριζόντιο δοκάρι πριν απομακρύνουν μια και καλή οι συμπαίκτριές της.

Στο 57ο λεπτό η Τζόνσον τα έκανε όλα σωστά και μπήκε στη περιοχή από τα αριστερά, «σπάζοντας» την μπάλα στο ύψος του πέναλτι στην Κωνσταντοπούλου που με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 64′ η Γούλα έφτασε με την σειρά τη μια… ανάσα από το γκολ, όμως είδε την Καλέση να απομακρύνει πάνω στη γραμμή.

Ήταν η Μούστο εκείνη που βρήκε στον χώρο την Στρουμπέλοβα η οποία σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου η Γούλα έκανε το πλασέ με την μία επαφή, βλέποντας την Καλέση να απομακρύνει πάνω στη γραμμή, αποσοβώντας το 1 – 1 για τις «κιτρινόμαυρες».

Στο 82′ η Τζόνσον αναπτύχθηκε από δεξιά και με παράλληλο στην εστία γύρισμα προσπάθησε να βρει την Ξυλούρη στο δεύτερο δοκάρι, η οποία «πετάχτηκε» με προβολή να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΛ, όμως για καλή τύχης της εξουδετερωμένης Βλασιάδου, δεν πρόλαβε.

Η τελευταία καλή στιγμή για την ΑΕΛ άνηκε στην Κόντου στο 90’+3′, όταν μετά από γέμισμα η μπάλα έφτασε μέσα στην περιοχή στην προωθημένη για τα τελευταία λεπτά του αγώνα, Κόντου, η οποία πλάσαρε, άουτ.

Μοιραία η ΑΕΛ γνώρισε την ήττα σε ένα παιχνίδι όπου δικαιούταν το κάτι παραπάνω. Επόμενη αναμέτρηση της ΑΕΛ με τις Άβαντες Χαλκίδας, ενώ η ομάδα του Εργοτέλη θα φιλοξενήσει τον ΠΑΟΚ στο Ηράκλειο την Κυριακή 15/05.

ΑΕΛ (Βασίλης Πάνος): Βλασιάδου, Παυλοπούλου, Σεάρα, Κόντου, Σωτηριάδη (65′ Μούκα), Μούστο, Καστανιόν, Νικολαΐδου, Στρουμπέλοβα, Γούλα, Ρήγα.

Εργοτέλης (Γιάννα Δούκα): Γρηγοριάδου, Κουταχιάλη, Δρακωνάκη (90′ Σαριδάκη), Μπράουν, Τζόνσον (87′ Φανουράκη), Σιδηρά, Ραπάνη, Κωνσταντοπούλου, Γουνάκη (80′ Ξυλούρη), Ξέρα, Καλέση.

Νίκη με 1 – 0 ο ΠΑΟΚ

Αν και δυσκολεύτηκε αρκετά από την ισχυρή αμυντική παρουσία της Χαλκίδας στον αγωνιστικό χώρο της Νέας Μεσημβρίας, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1 – 0 χάρη στο γκολ της Μήτκου και ξεκίνησε με νίκη στα play off της Α’ Εθνικής κατηγορίας γυναικών.

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στα Play-Off της Women’s Football League ο ΠΑΟΚ Morris, επικρατώντας των Αβάντων Χαλκίδας με 1 – 0.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Δικέφαλος είχε τον επιθετικό μονόλογο, με τις παίκτριες των Αβάντων να αμύνονται στο δικό τους μισό σε όλη την διάρκεια του. Ο ΠΑΟΚ απείλησε σε πέντε περιπτώσεις, με τις Μπαξεβάνου, Βαρδαλή και Ακίντα να μην βρίσκουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο 38ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ στερήθηκε την αρχηγό του, καθώς η Βαρδαλή μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα βγήκε εκτός, με την Μπουζίνου να περνά στην θέση της. Στο 44ο λεπτό ο Δικέφαλος έφτασε πολύ κοντά στο 1 – 0, ωστόσο η Μπασούρη αστόχησε σε τετ α τετ. Έτσι, διαμορφώθηκε το 0 – 0 του πρώτου μέρους.

Στο 61ο λεπτό, η Μπουζίνου νικήθηκε σε τετ – α – τετ, με τον Δικέφαλο να ανεβάζει στροφές όλο και περισσότερο, πιέζοντας τις αντίπαλες τους. Τρία λεπτά αργότερα, ο πρωταθλητής εξαργύρωσε το καλό του ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο, με την Μήτκου να διαμορφώνει το 1 – 0 από την άσπρη βούλα. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, οι «ασπρόμαυρες» συνέχισαν να έχουν την υπεροχή, μην επιτρέποντας στις παίκτριες της Χαλκίδας να απειλήσουν.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, παίρνοντας τη νίκη με 1 – 0.