Νέα ήττα για την ΑΕΛ, αυτή τη φορά από τον Ατρόμητο

Τη τρίτη ήττα σε τέσσερα παιχνίδια στα πλέι άουτ δέχθηκε η ΑΕΛ, όπου ηττήθηκε με σκορ 3 – 0 από τον Ατρόμητο το απόγευμα της Δευτέρας.

Οι «βυσσινί» αγωνίστηκαν με στόχο να φύγουν με το θετικό αποτέλεσμα από το γήπεδο του Περιστερίου, ωστόσο το θετικό αποτέλεσμα ήταν αρνητικό για την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου.

Έτσι, ο Ατρόμητος με τη νίκη αυτή έφθασε τους τριάντα επτά βαθμούς και βρίσκεται στη πρώτη θέση των πλέι άουτ, ενώ η ΑΕΛ παρέμεινε στη τρίτη θέση των πλέι άουτ έχοντας τριάντα τρεις βαθμούς.

Το ματς ξεκίνησε με ευκαιρία για τον Ατρόμητο στο 5ο λεπτό. Ο Γκάλο αιφνιδίασε με μακρινό σουτ τον Γκέργελι όπου έδιωξε λανθασμένα και ο Ραμπέγιο με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα άουτ.

Τέσσερα λεπτά μετά, ήρθε το γκολ για τον Ατρόμητο με ένα απίθανο αυτογκόλ του Μανώλη Μπέρτου. Ο Ντε Πο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και στο δεύτερο δοκάρι ο Μπέρτος με άσχημο διώξιμο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γκέργκελι για το 1 – 0.

Στο 23′ ο Ρισβάνης πήρε τη κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ και η μπάλα και κατέληξε άουτ. Δέκα λεπτά μετά, ήρθε η πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΛ.

Στο 33ο λεπτό ο Τόρζε έκανε την εκτέλεση του φάουλ και ο Αλέξης Μιχαήλ δεν μπόρεσε να πάρει τη κεφαλιά όπως θα ήθελε και η ευκαιρία χάθηκε.

Ο Ατρόμητος απείλησε ξανά στο 39′. Ο Ντε Πο έκανε τη παράλληλη σέντρα από τα δεξιά και ο Μανούσος αρχικά κατέβασε τη μπάλα για τον επερχόμενο Ενσικουλού που σούταρε και ο Γκέργκελι μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα.

Ένα λεπτό μετά, ο Ράικο Μιλοσάβλιεβιτς απείλησε με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων και ο Μέγερι μπλόκαρε τη μπάλα.

Δύο λεπτά μετά την εκκίνηση του δευτέρου μέρους, ο Θανάσης Παπάζογλου που είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή πλάσαρε από πλάγια θέση και δεξιά όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μέγερι.

Στο 52ο λεπτό ο Ατρόμητος έκανε το 2 – 0. Ο Ντε Πο έκανε τη προσπάθεια από γέμισμα του Νάτσου, ο Γκέργκελι απέκρουσε σε πρώτη φάση και στην επαναφορά ο αμαρκάριστος Μανούσος έκανε δύο τα τέρματα για τους γηπεδούχους.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Ενσικουλού έχασε μοναδική ευκαιρία να πετύχει και τρίτο τέρμα, καθώς η μπάλα από το πλασέ του μεσοεπιθετικού σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γκέργκελι.

Εντυπωσιακή απόκρουση του γκολκίπερ της ΑΕΛ, Γκέργκελι και σε κόρνερ κατέληξε η μπάλα από το σουτ του Γκάλο στο 57′.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, η ΑΕΛ απείλησε με τη κεφαλιά του Θανάση Παπάζογλου από τη σέντρα του Στελιάνο Φιλίπ και ο Μέγερι μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο 73ο λεπτό ο Ατρόμητος πέτυχε και τρίτο τέρμα και κάπου εκεί «κλείδωσε» τη νίκη στη 4η αγωνιστική των πλέι άουτ. Ο Ανδρούτσος με ένα πολύ όμορφο σουτ κέρδισε τον Γκέργκελι και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 3 – 0.

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μέγερι, Γκάλο (82′ Κιβρακίδης), Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Νάτσος, Μπουσούλατζιτς (83′ Μάντσον), Ντε Πο, Ραμπέγιο (76′ Νταβιώτης), Ενσικουλού (55′ Ανδρούτσος), Μανούσος (76′ Βέλλιος).

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκέργκελι, Μπέρτος, Μιχαήλ, Ζίζιτς, Μούζεκ (46′ Στελιάνο), Σεσέροβιτς, Μιλοσάβλιεβιτς (82′ Μάρκοβιτς), Βινίσιους (46′ Παπάζογλου), Ασούμπρε (71′ Πινακάς), Τόρζε, Ηλιάδης (46′ Μπούστος).