Νίκες για ΑΕΛ και Τύρναβο στην Α’2 ΕΣΚΑΘ

Μετά από το στραπάτσιο στον Τύρναβο, η ΑΕΛ πέρασε μέσα από τα Τρίκαλα και από τους Μάγους με 42 – 59.

Ο Τύρναβος από ότι φαίνεται πήρε μπροστά και ποιος τον σταματάει καθώς μετά και από την νίκη του την περασμένη αγωνιστική επί της ΑΕΛ, αυτήν την φορά βρήκε νέο θύμα την ομάδα του Μύτικα, όπου και κέρδισε με 64 – 55 και πλέον βαδίζει με σταθερά βήματα στην κατηγορία.

Εντυπωσίασε η ΑΕΛ

Σίφουνας πέρασε και από τα Τρίκαλα η ΑΕΛ, όπου και κέρδισε με 42 – 59, τους Μάγους.

Το συγκρότημα του Αβραάμ Παπαδόπουλου δεν μπήκε καλά στο παρκέ, έχοντας όμως κάποιες σωστές επιθετικές επιλογές οι οποίες και κράτησαν κοντά στο σκορ τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της ΑΕΛ “άνοιξε” το γήπεδο και με ένα μικρό σερί κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά επτά πόντων με την οποία και πήγε στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΛ έπαιξε άμυνα, και αυτό ήταν το στοιχείο το οποίο και έδωσε την νίκη στους “βυσσινί”.

Έτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που είχε να κάνει η ΑΕΛ ήταν να διατηρήσει το υπέρ της σκορ, όπου με σύμμαχο την πολύ καλή άμυνα των Χατζημπύρρο και Γκιάστα, έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα και την διατήρησαν στην κορυφή της βαθμολογίας μια αγωνιστική πριν το Λαρισινό ντέμρπι με τον Μύτικα.