Νίκη και δεύτερη θέση για τον Ηρακλή Λάρισας

Σαν μεθυσμένη πολιτεία μοιάζει πλέον η ομάδα του Ηρακλή μετά την πορεία που πραγματοποίησε φέτος στο πρωτάθλημα της Α΄1 ΕΠΣΛ. Η ομάδα του κ. Νίκου Φιλίππου φάνηκε προετοιμασμένη για τον τεράστιο αγώνα της ανόδου και δικαιώθηκε με την πολυπόθητη άνοδο στην κατηγορία της Α΄ ΕΠΣΛ που τερμάτησε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα αφήνοντας έτσι πίσω τον Παραπόταμο αλλά και το Ομορφοχώρι αφού στο ντέρμπι της αγωνιστικής ήρθαν ισόπαλοι 0-0.

Ο Ηρακλής Λάρισας είχε εξασφαλίσει την άνοδο από την προηγούμενη κιόλας αγωνιστική με το εντυπωσιακό 1-6 κόντρα στο Ομορφοχώρι. Σήμερα θέλησε απλά να τελειώσει την χρονιά με ωραίο τρόπο κατακτώντας την νίκη απέναντι στον Δολιχιακό όπου και το κατάφερε με σκορ 2 – 1.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν ήρεμα στον αγωνιστικό χώρο χωρίς να γίνεται η ουσιαστική φάση από κανέναν για να προηγηθούν στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ηρακλή ανέβηκε αισθητά και ευτύχησε να προηγηθεί στο 63′ με σουτ του Ζησάκη. Ο Ηρακλής κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα του στο 80′ με σουτ του Φούντα.

Ο Ηρακλής μετά από το τέρμα αυτό έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του για τα δέκα εναπομείναντα λεπτά που έμεναν για να σφυρίξει ο κ. Μπουμαρσόπουλος για τελευταία φορά και να στείλει τον Ηρακλή και τυπικά στην κατηγορία της Α΄ ΕΠΣΛ. Στο 90′ μείωσε σε 2 – 1 ο Σουγλής Κ. με κοντινή προβολή που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Με το τελευταίο σφύριγμα του κ. Μπουμαρσόπουλου ποδοσφαιριστές, τεχνικό επιτελείο αλλά και ο πρόεδρος του Ηρακλή κ. Νίκος Φιλίππου έγιναν ένα κουβάρι και όλοι μαζί πανηγύρισαν την άνοδο που είχαν θέσει ως στόχο από την αρχή. Μάλιστα στο τέλος οι ποδοσφαιριστές είχαν και σαμπάνιες και πανηγύρισαν τον στόχο αυτό με τον καλύτερο τρόπο.

Το Φιλμ του Αγώνα

5′ Χαμένο τετ – α – τετ για τους φιλοξενούμενους με τον Τζήκα να βγαίνει απέναντι από τον Μαγαζιώτη και με το σουτ που κάνει η μπάλα να χτυπά στο δεξί κάθετο δοκάρι του τερματόφυλακα του Ηρακλή και αμέσως μετά η μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του.

10′ Σουτ του Μητρακούλη για τους γηπεδούχους η μπάλα πέρασε άουτ.

18′ Σουτ του Θεοδώρου για τον Ηρακλή μέσα από την περιοχή η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Θεοδωράκη.

63′ 1 – 0 Κάθετη πάσα του Φούντα στον Ζησάκη με τον τελευταίο να βγαίνει απέναντι από τον Θεοδωράκη και με ωραίο εξωτερικό σουτ να βάζει μπροστά την ομάδα του στο σκορ.

80′ 2 – 0 Ωραίο σουτ του Φούντα έξω από την μεγάλη περιοχή με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Θεοδωράκη.

90′ 2 – 1 Παράλληλη σέντρα του Τζήκα στον Σούγλη Κ. με τον τελευταίο να πετυχαίνει την μπάλα στην κατάλληλη στιγμή και να καταλήγει στα δίχτυα του Δημήτρη Μαγαζιώτη.

Ηρακλής Λάρισας (Τριαντάφυλλος Μάγγος): Μαγαζιώτης, Καψάλης, Τσινούδης (82′ Φιλίππου), Κοτούμπας, Δάσσιος, Θεοδώρου (59′ Μπέης), Μητρακούλης, Βρανάς, Φούντας, Μούτσα, Ζησάκης (69′ Βεργής).

Δολιχιακός (Κώστας Καζάκης): Θεοδωράκης Β., Κατσιαμήτος, Τρενταφύλι, Σουγλής Σ., Νούσιας, Θεοδωράκης Στ., Τζήκας, Τσάτσος (69′ Μαρογιάννης), Γκόγκος (59′ Λιόλιος), Σουγλής Κ., Αλεξανδρίδης (14′ λ.τ. Μπούσιας).

Μπουμαρσόπουλος, Αναστασίου Γ., Γρηγοριάδης.