Νίκη & κορυφή!

Ο Λαρισαϊκός επικράτησε εντός έδρας με 2 – 0 της Προοδευτικής Βερδικούσιας για τη 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α’ 1 ΕΠΣ Λάρισας και απολαμβάνει τη μοναξιά της… κορυφής!

Μετά από αυτή τη νίκη ο Λαρισαϊκός βρίσκεται στη 1η θέση με 7 βαθμούς, ενώ από την άλλη η ομάδα της Βερδικούσιας, έμεινε στους έξι βαθμούς και έπεσε στη 2η θέση του πρωταθλήματος.

Στον αγώνα τώρα και ενώ μπαίναμε στη τελική ευθεία του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα. “Δράστης” ο Μίμης Κουρούκας, που νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ και έκανε το 1 – 0.

Στην “επανάληψη” ο Λαρισαϊκός μπόρεσε να πάρει και απόσταση… ασφαλείας στο σκορ. Ο διαιτητής υπέδειξε την άσπρη βούλα για παράβαση εντός της περιοχής. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Χρήστος Δαλαμπύρας, ο οποίος δεν αστόχησε διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Στη συνέχεια τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τη Βερδικούσια, η οποία έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Φραγογούλα στο 84′. Ενώ η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε στο 90’+2′ όταν αποβλήθηκε και ο Γκόλαντας για τους γηπεδούχους.

Το παιχνίδι επισκιάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Χριστόφορου Συνάπαλου στο 75ο λεπτό που όπως φαίνεται θα χάσει και το υπόλοιπο της χρονιάς…

Στο σκορ όμως τίποτα δεν άλλαξε και ο Λαρισαϊκός πανηγύρισε τη νίκη. Τέλος, η διοίκηση του Λαρισαϊκού εύχεται περαστικά και ταχεία ανάρρωση στον Χριστόφορο Συνάπαλο της Προοδευτικής Βερδικούσιας για τον σοβαρό τραυματισμό…

Λαρισαϊκός (Νίκος Ανδρέου): Γεωργούλας Θωμ., Φωκαΐδης, Μπουμπουνάρας, Μαντζώνης, Φλώρος, Γεωργούλας Θοδ., Μανωλόπουλος, Δαλαμπύρας (65′ Κωνσταντάς), Μικερτζής Απ. (65′ Βάσσος), Κουρούκας (83′ Γκόλαντας), Μπλάντας (75′ Γούπος).

Προοδευτική Βερδικούσιας (Κώστας Μπακλαβάς): Δαούλας Δ., Μπακλαβάς, Οικονόμου Ν. Γ. (75′ Καρκατσέλας Ν.), Φραγκογούλας Β., Συνάπαλος Χρ. (75′ Φραγκογούλας Β.), Καρκατσέλας Σ., Κουζιώνης (75′ Ζερδαλής), Χατζής (46′ Μιχαλές), Συνάπαλος Μ., Οικονόμου Ν. Αθ., Δαούλας Ευθ. (60′ Στατήρης).