Νίκη παραμονής για τον Ροδιακό!

Σε ένα συναρπαστικό αγώνα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ η ομάδα της Ροδιάς κατάφερε και βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, και με ανατροπή επιβλήθηκε με με 3 – 1 το Δαμάσι. Με την νίκη αυτή η ομάδα του Νίκου Αλεξούλη βρίσκεται με το ένα πόδι στην κατηγορία καθώς θέλει μόλις έναν βαθμό στους τελευταίους 2 αγώνες.

Από τους διακριθέντες του αγώνα ο νεαρός, και πολλά υποσχόμενος Πατρίκου ο οποίος πέτυχε τα δύο από τα τρία γκολ της ομάδας του.

Αν και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ, λόγο του τέρματος που πέτυχε στο 12′ ο Ιωαννίδης με ωραία εκτέλεση φάουλ από τα 30 μέτρα, παρόλα αυτά η νεανική ομάδα του Νίκου Αλεξούλη βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και μέσα σε διάστημα 10′ λεπτών με δύο γκολ του Πατρίκου πέρασαν σε θέση οδηγού.

Στο 12ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης ο Ιωαννίδης εκτελεί το φάουλ από τα 30 μέτρα η μπάλα παίρνει περίεργη τροχιά ξεγελάει τον Μόρα, κάνοντας το 0 – 1 και παγώνοντας με τον τρόπο αυτό τους γηπεδούχους.

Στο 15ο λεπτό ωραία ενέργεια και σουτ του Αργύρη η μπάλα όμως δεν του κάνει το χατίρι, καθώς περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μαστοροδήμου.

Μπορεί ο Αργύρης να έχασε την ευκαιρία να φέρει τις δυο ομάδες στα ίσα, αλλά όχι και ο Πατρίκου αφού με ωραίο σουτ στο 17′ λεπτό νίκησε τον Μαστοροδήμο κάνοντας με τον τρόπο αυτό το 1 – 1.

Η ομάδα της Ροδιάς δεν σταμάτησε εκεί και 10 λεπτά αργότερα σημείωσε ένα γκολ “ποίημα”, με δράστη και αυτή την φορά τον Πατρίκου,  να νικάει για δεύτερη φορά τον Μαστοροδήμο και να σημειώνει το 2 – 1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε, με τον ίδιο τρόπο που τελείωσε και το πρώτο με την ομάδα της Ροδιάς να πιέζει για ακόμη ένα τέρμα ώστε να κλειδώσει την νίκη.

Στο 47′ λεπτό ωραία ενέργεια απο δεξιά για την φιλοξενούμενη ομάδα , ο Λόλας βγαίνει μόνος του αλλά το σουτ που επιχειρεί απομακρύνει εντυπωσιακά ο Μόρας.

Στο 50′ ανεπανάληπτο τετ – α – τετ του Αργύρη με τον Μαστοροδήμου, αλλά για δεύτερη φορά ο επιθετικός της Ροδιάς δεν καταφέρνει να κερδίσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Μόλις στην επόμενη φάση του αγώνα και συγκεκριμένα στο 57′ λεπτό, ο Γκιόζι με καταπληκτικό σουτ από τα 40 μέτρα νικάει για τρίτη φορά τον Μαστοροδήμο και σημειώνει το 3 – 1, κλειδώνοντας με τον τρόπο αυτό την νίκη της ομάδος του.

Η ομάδα του Δαμασιακού ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 78′ λεπτό έπειτα έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει το σκορ, και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όταν από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Λόλα, ο Μόρας κάνει την απόκρουση του αγώνα και κρατάει το 3 – 1.

Η τελευταία φάση του αγώνα ήταν για τους γηπεδούχους, όμως το σουτ που επιχείρησε ο Σιαμέτης πέρασε μόλις άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μαστοροδήμου.

Ροδιακός (Νίκος Αλεξούλης): Μόρας, Μαντζαφλάρας , Αλεξόπουλος, Τσαμπάζ Ταχήρ, Γεροστέργιος, Σπάχος, Μπαλκούρας, Γκιόζι, Πατρίκου (85′ λ.τ. Ντενίζ), Αργύρης (80′ λ.τ. Τσιρόπουλος), Τόρης (60′ Σιαμέτης)

Δαμασιακός (Νίκος Χρόνης): Μαστοροδήμος, Καρακάνος, Καλέσης, Λέτσιος, Ματράκης, Μουσιάρης, Λούτσος, Ιωαννίδης, Γεωργαντζάς, Λόλας, Μπουκουβάλας (60′ λ.τ. Μπαϊμάκης)