Ναι ρε Δωτιέα!

Αν και δεν κατάφερε να ξεκινήσει ιδανικά τα μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική κατηγορία την περασμένη Κυριακή (1-1 με τον Διγενή Νεοχωρίου Τρικάλων), ο Δωτιέας Αγιάς πήγε με το «μαχαίρι στα… δόντια» στη Στυλίδα και επικράτησε με 1 – 0 του πρωταθλητή της ΕΠΣ Φθιώτιδας, Α.Ο. Στυλίδας.

Η ομάδα των Μπεριτζά – Παπαρίζου έφυγε με τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς της νίκης από την Στυλίδα, χάρις σε πέναλτι που κέρδισε ο Κώστας Μακρής και εκτέλεσε εύστοχα ο Γιώργος Λεσάι!

Ο Δωτιέας έδειξε τις προθέσεις του με το καλημέρα. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Δημολιός με εκτέλεση φάουλ είδε τον Καρανάσιο να του λέει «όχι» με εντυπωσιακή επέμβαση.

Στο 13′ ο Αουρέλ Τσακάλι με προωθημένη μπαλιά βρήκε τον Τσατσαλίδη, τον οποίο την ύστατη στιγμή πρόλαβε ο Φλέσσας, πετώντας την μπάλα σε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό, αυτήν την φορά από μπαλιά του Γιώργου Λεσάι, ο Καρανάσιος πήρε την «μπουκιά» από το… στόμα του Τσατσαλίδη, ενώ στο 36′ το σουτ του Γιώργου Μπλατσέρη από πλεονεκτική θέση, πέρασε λίγο άουτ.

Και όλα αυτά για να φτάσουμε στο 45′ όταν και ο Δωτιέας πήρε το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο και διατήρησε έως και το τέλος του αγώνα. Ο Μακρής κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κώστα Κουφιώτη. Μάλιστα στη φάση αυτήν ο παίκτης της Στυλίδας αντίκρισε και την κίτρινη κάρτα του κ. Χουλιάρα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιώργος Λεσάι, που δεν αστόχησε για το 0 – 1!

Στην επανάληψη ο Δωτιέας κράτησε τα ηνία της αναμέτρησης χάνοντα στο 75′ και στο 82′ μοναδικές στιγμές για να «καθαρίσει» το ματς. Στη πρώτη περίπτωση το σουτ του Λεσάι πέρασε λίγο άουτ, ενώ στη δεύτερη, ο Ντακούλας κέρδισε τις κόντρες και βρέθηκε απέναντι από τον Καρανάσιο, ο οποίος από θέση τετ – α – τετ τον κέρδισε, με τον Δωτιέα να χάνει τεράστια ευκαιρία να «κλειδώσει» το παιχνίδι με δεύτερο τέρμα.

Στο 90′ υπήρξαν αποβολές. Μια για τον Δωτιέα (Χατζής απευθείας κόκκινη) και δύο για τους γηπεδούχους (Αλέκος Κουφιώτης απευθείας και Κώστας Κουφιώτης με δεύτερη κίτρινη) για διαπληκτισμούς.

Α.Ο. Στυλίδας (Παναγιώτης Κυριακίδης): Καρανάσιος, Φλέσσας, Καββαδίας (46′ Βαρυπάτης Κ.), Μάγιος (46′ Κατσαρής), Κουφιώτης Κ., Τσιλίκας, Βαρυπάτης Χρ. (80′ Ματόπουλος), Κουφιώτης Αλ., Λαμπρόπουλος (73′ Λάγιος), Παρλάντζας, Ταμπάκης (83′ Τσούντζουρας Αθ.).

Δωτιέας Αγιάς (Τάσος Μπεριτζάς – Κώστας Παπαρίζος): Μάλτζαρης, Τσακάλι (73′ λ.τ. Τσιρογιάννης) Δημολιός, Κορλός (54′ Παππάς (80′ λ.τ. Μάνικος)), Ντακούλας, Κουμπούρας, Σούλης, Τσατσαλίδης (73′ Σούμπασης), Μπλατσέρης, Λεσάι, Μακρής (54′ Χατζής).