Ξεκίνημα με το… “δεξί” (Pics)

Στην πρώτη φιλική αναμέτρηση της ΑΕΛ στην νέα σελίδα της ιστορίας της, επικράτησε με 5-1 του ΑΠΟΚ Βελουχίου. Σε γενικές γραμμές η ομάδα άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, ωστόσο η δυναμικότητα του αντιπάλου είναι τέτοια που δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα.

Υπό βροχή πραγματοποιήθηκε στη μεγαλύτερή του διάρκεια ο αγώνας. Όμως η ΑΕΛ μετέτρεψε το παιχνίδι σε μονόλογο από την αρχή, έχοντας την υπεροχή και δημιουργώντας αρκετές φάσεις στην αντίπαλη εστία. Αξίζει να σημειωθεί εδώ, πως ο τερματοφύλακας των «βυσσινί» Τάσος Καρακούτσης, αγωνίστηκε στο φιλικό με την αντίπαλη ομάδα, καθώς ο ΑΠΟΚ έχει μείνει δίχως παίκτη στην θέση αυτή! Μάλιστα πραγματοποίησε κάποιες πολύ καλές και σωτήριες επεμβάσεις κρατώντας το σκορ σε αυτά τα επίπεδα.

Χορηγοί Προετοιμασίας

Το πρώτο γκολ για την ομάδα μας ήρθε στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπλέντι, ο Πολυτσέρης άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με προβολή. Τα γκολ για την ομάδα μας διπλασίασε στο 22’ ο Δημήτρης Πλιάγκας με σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ το 3 – 0 έκανε ο Νέστορας Στεφανίδης 5 λεπτά αργότερα, με πολύ όμορφο τελείωμα, καθώς σκόραρε με «τακουνάκι».

Από τον πάγκο παρακολούθησε ο Ινάσιο Πιά, την αναμέτρηση.

Στην επανάληψη, παρά τις αλλαγές που πραγματοποίησε ο προπονητής της ομάδας μας Κωνσταντίνος Παναγόπουλος, η ομάδα συνέχισε να πιέζει και να δημιουργεί ευκαιρίες. Μάλιστα ο Παπαϊωάννουστο 50’ πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ με σουτ «οβίδα» έξω δεξιά από την μεγάλη περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στο «γάμα» του Καρακούτση.

Η ΑΕΛ όμως δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη. Στο 54’ ο Γαρυφαλλόπουλος μετά από έξοχο συνδυασμό των Αγρόδημο και Τζουμάκη, έγινε κάτοχος της μπάλας και με πλασέ έκανε το 5 – 0.

Ο τυπικά γηπεδούχος ΑΠΟΚ κατάφερε να μειώσει στο σκορ στο 73’. Ο Αγτζίδης θα ανατρέψει τον Φλωράκη μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπακαλίδης, ο οποίος ευστόχησε «γράφοντας» το τελικό 5 – 1 υπέρ της ΑΕΛ.

ΑΠΟΚ Βελούχι (Γιάννης Φλωράκης): Καρακούτσης (από ΑΕΛ επειδή δεν είχε τερματοφύλακα το Βελούχι) Κρίντας, Κρασσιάς, Φαρμάκης, Πολιτσέρης, Κουτσονίκας, Ζαροκώστας, Φλωράκης, Μπακαλίδης, Σαΐτης, Συγκελόπουλος.

Αλλαγές: Αντώνιου, Ράπτης, Σερπάνος, Κωστής, Μπούτσι, Τσόγκας, Παπαϊωάννου.

ΑΕΛ (Κωνσταντίνος Παναγόπουλος): Σικαλιάς, Καρανίκας, Βοσκόπουλος, Κορομηλάς, Μήτσης, Νεμπεγλέρας, Κυριακίδης, Μπλέντι, Πλιάγκας, Πατινιώτης, Στεφανίδης.

Αλλαγές: Παπαγιάννης, Αγτζίδης, Ρούσσης, Σιάκκας, Αγρόδημος, Τζουμάκης, Παπαϊωάννου, Γαρυφαλλόπουλος, Κόιτς, Ανδριόπουλος.