Ξεκινά την αντεπίθεση με τον… Παλιούρα!

Συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι στο Δημοτικό γήπεδο της Αμυγδαλέας, με την τοπική ομάδα που υποδέχθηκε τον Μαχητή Τερψιθέας, σε μία αναμέτρηση όπου οι κυανόλευκοι «χαμογέλασαν» και πέρασαν στην επόμενη φάση του Κυπέλλου με το εντυπωσιακό 3 – 4.

Γράφει ο Δημήτρης Αγραφιώτης

Το συγκρότημα του Γιώργου Καμάκα είχε σε μεγάλη ημέρα τον Δημήτρη Παλιούρα όπου πέτυχε τα δύο από τα τέσσερα τέρματα του Μαχητή, με τους «κυανόλευκους» ουσιαστικά να ξεκινούν την δική τους αντεπίθεση τόσο στο Κύπελλο όσο και στο πρωτάθλημα, καθώς αυτήν η νίκη – πρόκριση τους δίνει την ώθηση και την ψυχολογία για μία καλύτερη συνέχεια.

DSC_0318

DSC_0323

Από την άλλη, το σύνολο του Κώστα Τσώτσου που προηγήθηκε, δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το υπέρ του σκορ και δέχθηκε την ήττα από τους φιλοξενούμενους, με δέκα ποδοσφαιριστές μετά και την αποβολή του Μαρσέλ Ραμπέλι αλλά και με τα δύο τέρματα που σημείωσε ο Κώστας Ευαγγελούλης, που όμως δεν έφθαναν για τους γηπεδούχους.

DSC_0345

DSC_0580

Στην πρώτη αξιόλογη φάση του παιχνιδιού και στο 31ο λεπτό, η Αμυγδαλέα άνοιξε το σκορ με τον Αλεξάντερ Μεμάι. Συγκεκριμένα, ο Γιάννης Μαυρουδής εκτέλεσε κόρνερ και ο πορτιέρο του Μαχητή Άρης Μόσιαλος δεν κατάφερε να διώξει, με τον Βασίλη Παπακωστούλη που έκανε το γύρισμα στην μικρή περιοχή και ο Αλεξάντερ Μεμάι με κοντινή προβολή που δεν αστόχησε κι έκανε το 1 – 0 για την ομάδα του. Στην συγκεκριμένη φάση, ο Άρης Μόσιαλος αποχώρησε τραυματίας από το παιχνίδι, καθώς χτύπησε στο δεξί του αγκώνα στην προσπάθεια του να διώξει και την θέση του πήρε ο 15χρονος, Αναστάσης Παπαρσένος.

DSC_0426

DSC_0408

Δυνατό σουτ του Σωτήρη Μοσχοβίτη έξω από τον χώρο της μεγάλης περιοχής στο 39ο λεπτό, όμως η μπάλα δεν βρήκε στόχο και πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Παπαρσένου.

DSC_0412

DSC_0440

Ένα λεπτό μετά, ο Μαχητής Τερψιθέας έφερε το παιχνίδι στα ίσια με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Δημήτρη Παλιούρα. Συγκεκριμένα, ο φορ του Μαχητή ανατράπηκε από τον Γιώργο Μητράκα και ο κ. Σουλιώτης σημάδεψε το σημείο του πέναλτι. Ο Δημήτρης Παλιούρας ήταν ψύχραιμος και κέρδισε τον πορτιέρο Τέρπο, για το 1 – 1.

DSC_0436

DSC_0431

Στην επανάληψη και στο 51ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία για να βρεθούν και πάλι μπροστά στο σκορ, με τον Σωτήρη Μοσχοβίτη που σούταρε από πλεονεκτική θέση, όμως ο νεαρός ταλαντούχους πορτιέρο Αναστάσης Παπαρσένος, έδιωξε με τα πόδια. Το ριμπάουντ πήρε ο Γιάννης Μαυρουδής που με σουτ δεν κατάφερε να κερδίσει τον γκολκίπερ του Μαχητή, καθώς ξανά είπε «όχι» και αυτήν την φορά εξουδετέρωσε την ευκαιρία για την Αμυγδαλέα και μπλόκαρε την μπάλα.

DSC_0483

DSC_0543

Την ανατροπή του σκορ και το 1 – 2 πραγματοποίησαν οι φιλοξενούμενοι στο 74ο λεπτό, με νέα εκτέλεση πέναλτι του Δημήτρη Παλιούρα. Αυτήν την φορά τον Δημήτρη Παλιούρα ανέτρεψε ο Μαρσέλ Ραμπέλι όπου ήταν και ο τελευταίος αμυνόμενος για την Αμυγδαλέα και πήρε την απευθείας κόκκινη κάρτα από τον κ. Σουλιώτη. Ο επιθετικός του Μαχητή εκτέλεσε το πέναλτι, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και στα πόδια του πορτιέρο Τέρπου, όμως ο Δημήτρης Παλιούρας κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα μετά από σουτ που έκανε από το σημείο του πέναλτι.

DSC_0550

DSC_0504

Τρία λεπτά μετά, ήρθε η άμεση απάντηση από τον Αετό Αμυγδαλέας, με τον Κώστα Ευαγγελούλη που με σουτ από πλεονεκτική θέση, κέρδισε τον Παπαρσένο, έστειλε την μπάλα στο πλεκτό του Μαχητή κι έκανε το 2 – 2.

DSC_0527

DSC_0606

Ο Παναγιώτης Παϊτέρης στο 86ο λεπτό, με ένα ασύλληπτο σουτ έξω από τον χώρο της μεγάλης περιοχής, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του Μαχητή, καθώς ο Γιώργος Τέρπος δεν μπόρεσε να διώξει και είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του για το 2 – 3.

DSC_0633

DSC_0614

Δύο λεπτά μετά και στο 88ο λεπτό, «σφραγίστηκε» αυτή η μεγάλη σπουδαία πρόκριση στην επόμενη φάση για τον Μαχητή, με τον Βασίλη Τσιώμη που από το ύψος του πέναλτι με ένα όμορφο πλασέ, έστειλε για τέταρτη φορά την μπάλα στα δίχτυα του γκολκίπερ, Τέρπου κι έκανε το 2 – 4.

DSC_0631

DSC_0399

Στην τελευταία φάση της συνάντησης και στο 92ο λεπτό, το συγκρότημα του Κώστα Τσώτσου μείωσε και διαμόρφωσε το τελικό 3 – 4, με την κεφαλιά του Κώστα Ευαγγελούλη, μετά από την σέντρα του Αντώνη Μαυρουδή.

DSC_0286

Αετός Αμυγδαλέας (Κώστας Τσώτσος): Τέρπος, Ραμπέλι, Μαυρουδής Αντ., Πολύζος Απ., Μητράκας, Παπακωστούλης, Μοσχοβίτης, Σιούτας Δ.Σ., Σιούτας Δ.Β. (55′ Ευαγγελούλης), Μαυρουδής Ι., Μεμάι (68′ Ανδριανόπουλος).

DSC_0282

Μαχητής Τερψιθέας (Γιώργος Καμάκας): Μόσιαλος (31′ λ.τ. Μόσιαλος), Αγγέλης, Παπαδημητρίου, Παραφέστας, Μάγκος, Τσούτσας, Παϊτέρης, Καραμπούζης, Τσιώμης (89′ Παλιούρας Αντ.), Παλιούρας Δ., Σιαμαντούρας (82′ Ζητούνης).