Οι λεπτομέρειες της Τούμπας

Δείτε σε «bullets» τα βασικότερα σημεία της αναμέτρησης της Τούμπας και πως ήρθε η ήττα της ΑΕΛ με 1 – 0 από τον ΠΑΟΚ.

• Ο Μιχάλης Γρηγορίου παρέταξε την ΑΕΛ με 4-2-3-1 και διπλή ζώνη άμυνας, προκειμένου να «μπλοκάρει» τα επιθετικά ατού του ΠΑΟΚ, όμως από την αρχή του αγώνα φάνηκαν οι αμυντικές… ανορθογραφίες των παικτών της ΑΕΛ, αφού οι παίκτες του Δικεφάλου έβγαιναν με ευκολία στην πλάτη της άμυνας, κάτι που το «πλήρωσε» με το εξαιρετικό τελείωμα του Χρήστου Τζόλη. Στο δεύτερο ημίχρονο ο τεχνικός των «βυσσινί» προχώρησε σε διορθωτικές κινήσεις χωρίς να καταφέρει να αλλάξει την εικόνα της ΑΕΛ προς το καλύτερο.
  • Όποια πρόθεση κι αν είχε η ΑΕΛ πάντως, τα δεδομένα άλλαξαν στο 16’. Σε εκείνο το λεπτό το ονειρικό ξεκίνημα στη σεζόν για τον Τζόλη, συνεχίστηκε. Ο νεαρός έβαλε μπροστά στο σκορ το «δικέφαλο» με εκπληκτικό τρόπο! Ο Μπίσεσβαρ με ωραίο τρόπο έκανε τη «γλυκιά» μπαλιά στην περιοχή, ο Τζόλης με ωραία κίνηση ξεμαρκαρίστηκε και χωρίς να βλέπει εστία με τη μία γύρισε το κορμί του και… εκτέλεσε τον Νάγκι με τη μπάλα να είναι στον αέρα!
  • Φέτος, η ΑΕΛ δείχνει να λειτουργεί πιο ορθολογικά από ποτέ, ωστόσο, απέναντι στον ΠΑΟΚ επέλεξε να κινηθεί αμυντικά, να ρίξει εκεί όλο το βάρος της, στερώντας από τους γηπεδούχους αρκετή αποτελεσματικότητα.

• Μια εικόνα… 1000 λέξεις. Ένα είναι το σύνθημα που φέτος μας ενώνει: Με μάσκα και Dettol να φωνάξουμε όλοι γκολ! Καλή σεζόν να έχουμε…

• Κεφάλαιο Νάγκι. Ο 26χρονος πορτιέρε της ΑΕΛ διατήρησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα, αφού με τις αποκρούσεις τους έβαλε σε πολλές περιπτώσεις «stop» στους παίκτες του ΠΑΟΚ, όντας ο παίκτης που ξεχώρισε για τους «βυσσινί», με τον Νάγκι να μην φέρει ευθύνη για το γκολ που δέχθηκε, αφού η εκτέλεση του Τζόλη δεν του άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης.

• Εύκολο έργο για τον Πέτρο Τσαγκαράκη (Χανιών) και τους βοηθούς του στο γήπεδο της Τούμπας, με την εξέλιξη του παιχνιδιού και την απουσία μεγάλων φάσεων να βοηθά στη διεκπεραίωση του ματς.

• Η μεγάλη χαμένη φάση του Νίκολα Τρούγιτς στις καθυστερήσεις του αγώνα. Η ΑΕΛ θα μπορύσε να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Στα αξιοσημειώτα και η απίστευτη χαμένη ευκαιρία του Άκπομ να «κλειδώσει» το ματς για τον ΠΑΟΚ σε κενή εστία!