Ορεξάτη ΑΕΛ και… Γκάτης!

Με την ΑΕΛ να έχει τον Γκάτη σε μεγάλα… «κέφια», σημειώνοντας χατ – τρικ, οι «βυσσινί» επιβλήθηκαν εντός έδρας με 5 – 1 της Δόξας Βαλανίδας, για τη 15η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ ΕΠΣ Λάρισας.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ήταν κυρίως αναγνωριστικά, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρουν τον τρόπο έτσι να ώστε να πατήσουν απειλητικά στα αντίπαλα καρέ. Εν τέλει λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα το πρώτο γκολ ήρθε και άνηκε στους γηπεδούχους.

Πιο συγκεκριμένα στο 32ο λεπτό του παιχνιδιού, ο Μπιώτης έγινε τελικός αποδέκτης της επίθεσης των «βυσσινί», μετά από σέντρα, πρόλαβε την έξοδο του γκολκίπερ και από θέση βολής με το κεφάλι σκόραρε, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Το 1 – 0 ωστόσο δεν ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Δύο λεπτά μετά, ο Γκόγκουρας, άγγιξε και το 2 – 0, αλλά αφού είχε περάσει και τον γκολκίπερ, δεν πλάσαρε σωστά στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Γκάτης. Ο οποίος στο 38ο λεπτό του αγώνα, με ιδανικό τελείωμα διπλασίασε τα τέρματα της ΑΕΛ. Που όμως δεν σταμάτησε εκεί. Διότι δύο λεπτά αργότερα, ξανά ο Γκάτης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3 – 0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη τώρα ο ρυθμός όπως ήταν αναμενόμενο έπεσε, ωστόσο αυτό δεν πτόησε τους «βυσσινί» που με τον Σαΐτη πέτυχαν στο 73′ το 4 – 0. Οι φιλοξενούμενοι στο 74′ και στο 77′ είχαν δύο δοκάρια με τους Γκαλαφάγκα (κεφαλιά) και Παλάντζα (σουτ), για να έρθει στο 78′ ο Ρακιντζόγλου με πλασέ να μειώσει σε 4 – 1.

Το τελικό 5 – 1 διαμόρφωσε για την ΑΕΛ ο Γκάτης, πετυχαίνοντας με το τέρμα αυτό και χατ – τρικ στην αναμέτρηση!