Ούτε τώρα…

Η ΑΕΛ φιλοξένησε στο Στάδιο Αλκαζάρ τον ΟΦΗ στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Super League και δεν κατάφερε για ακόμη ένα παιχνίδι να πάρει θετικό αποτέλεσμα (0 – 1), αφού ηττήθηκε από την ομάδα της Κρήτης.

Το συγκρότημα του Γιάννη Τάτση αγωνίστηκε με μονόδρομο τη νίκη και τους τρεις βαθμούς μιας και βρίσκεται στη προτελευταία θέση έχοντας έξι βαθμούς, με την ομάδα του Γιώργου Σίμου να θέλει κι εκείνο πάση θυσία τους τρεις βαθμούς για να αναρριχηθεί στον πίνακα της βαθμολογίας.

Τελικά ο κερδισμένος από το ματς στο Στάδιο Αλκαζάρ αναδείχθηκε ο ΟΦΗ, καθώς επικράτησε με σκορ 0 – 1 έναντι της ομάδας του Γιάννη Τάτση. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε με αυτογκόλ ο Σπαρβ στο 58′.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το πρώτο μέρος πέρασε χωρίς γκολ για τις δύο ομάδες, με τους παίκτες να απειλούν χωρίς επιτυχία τους δύο τερματοφύλακες.

Στην επανάληψη και στο 59ο λεπτό ο ΟΦΗ κέρδισε φάουλ, ο Μπαλογιάννης το εκτέλεσε και ο Τιμ Σπαρβ δεν κατάφερε να διώξει τη μπάλα όπως θα ήθελε, με αποτέλεσμα αυτή να καταλήξει στα δίχτυα του Νάγκι για το 0 – 1 σημειώνοντας αυτογκόλ.

Στη συνέχεια οι «βυσσινί» προσπάθησαν να απειλήσουν την εστία του Σωτηρίου για να φέρουν το ματς στα ίσια, ενώ από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι ήθελαν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ και να φύγουν από τη Λάρισα με τους τρεις βαθμούς.

Εν τέλει, τίποτε δεν άλλαξε στον αγώνα που «άνοιξε» την αυλαία της 12ης αγωνιστικής, με τον ΟΦΗ να φεύγει νικητής από το Αλκαζάρ και την ΑΕΛ να χάνει ακόμη ένα ματς για το φετινό πρωτάθλημα…

ΑΕΛ (Γιάννης Τάτσης): Νάγκι, Ηλιάδης, Μιχαήλ, Σπαρβ, Φιλίπ, Μιλοσάβλιεβιτς (80′ Ζαχαράκης), Ντουρμισάι (59′ Γιουνές), Πλατέλλας, Ζίζιτς, Πινακάς(59′ Τρούγιτς) , Μπέρτος (62′ Γλύνος).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Ουές, Διαμαντής, Βούρος, Γιαννούλης, Λυμπεράκης (86′ Κοροβέσης), Στάικος, Μεγιάδο, Στάρτζεον (90’+2′ Γρίβας), Μπαλογιάννης (78′ Γιάννου), Σαρδινέρο.