Ο Βούρτουρας έσωσε τον βαθμό για την Ομόνοια!

Με τον Βούρτουρα να σκοράρει ενώ είχαμε μπει στη τελική ευθεία του αγώνα, η Ομόνοια «απέδρασε» με τον βαθμό από την έδρα του Διογένη Λάρισας, καθώς επανήλθε από το 2 – 0 στο τελικό 2 – 2.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν πρώτοι να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν και να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Πριν καν τη συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα και πιο συγκεκριμένα στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μπουζούκια με όμορφη προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1 – 0.

Στο 25′ ο Λεπενιώτης κέρδισε πέναλτι για τον Διογένη, αφού είχε προηγηθεί χαμένο τετ – α – τετ του Μπουζούκια στο 20′, το εκτέλεσε ο ίδιος και το απέκορυσε ο κίπερ χάνοντας σπουδαία ευκαιρία για δεύτερο γκολ. Ο Διογένης Λάρισας σε ένα καίριο χρονικά σημείο ωστόσο, ευτύχησε να πετύχει ακόμη ένα τέρμα, το οποίο του έδωσε ένα ασφαλές προβάδισμα ενόψει του δευτέρου ημιχρόνου.

Στο 41ο λεπτό του αγώνα και μετά από μαρκάρισμα στην αντίπαλη περιοχή, ο Διογένης κέρδισε νέο πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο σκόρερ του πρώτου τέρματος Μπουζούκιας, ο οποίος δεν αστόχησε κάνοντας το 2 – 0. Μάλιστα στο 44ο λεπτό, ο Μπουζούκια «άγγιξε» το χατ – τρικ, όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τη μεγάλη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε!

Για να έρθει η… «τιμωρία» για τον Διογένη στο αμέσως επόμενο λεπτό, όταν ο Δελημήτρος έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, μειώνοντας σε 2 – 1. Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα, οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 72′, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Αντουέν Πεπόσι.

Κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Ομόνοια στο έπακρο και… άμεσα. Διότι μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα, ήρθε ο Βούρτουρας με κεφαλιά, να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ και να χαρίσει τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 2 – 2.