Ο Γιάννης Μουξιός έδωσε στον ΠΟΕ το εισιτήριο της πρόκρισης

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣΝ Λάρισας πήρε ο ΠΟΕ, μιας και κέρδισε τους Γόννους εκτός έδρας με σκορ 2 – 0 το μεσημέρι της Τετάρτης (16/02).

Η ομάδα του Βαγγέλη Μόρα με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Μουξιό που σκόραρε δις (22′ και 52′) πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο για τους «4» του θεσμού.

Από την άλλη, το συγκρότημα του Δημήτρη Κωστή είχε δύο δοκάρια στον αγώνα με τους Βαγγέλη Μπούμπουλη και Γιώργο Ζαϊρέ και πλέον στρέφεται στην συνέχεια της Α’ ΕΠΣΝ Λάρισας…

Στο 15ο λεπτό του αγώνα ο Βαγγέλης Μπούμπουλης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κωνσταντίνου Γκουτζουρέλα ενώ επτά λεπτά μετά, ο ΠΟΕ μετά από σέντρα του Καραμούλα και όμορφη κεφαλιά «ψαράκι» του Γιάννη Μουξιού «άνοιξε» το σκορ για το 0 – 1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο υψηλόσωμος επιθετικός βρήκε τον δρόμο και πάλι στα δίχτυα στο 52′ με πλασέ από ωραία ατομική ενέργεια και πάσα του Δημήτρη Ματούλα και οι φιλοξενούμενοι πήραν σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣΛ.

Στη συνέχεια του αγώνα υπήρξαν εκατέρωθεν ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, με πιο σημαντική την ευκαιρία του Γιώργου Ζαϊρέ στο 75′ που σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων…

Γόννοι (Δημήτρης Κωστής): Μπαρμπαγιάννης, Κωστάκης, Γκαγκανάσιος (46′ Ζαϊρές), Συγκούνας, Μπούμπουλης Αθ., Τσιντζιλώνης (75′ Πραγγαφίλης), Μπούμπουλης Ευάγγ. (46′ Κολτσίδας), Μάντζιαρης Ν. (60′ Κόκρας), Μάντζιαρης Στ., Γαγάρας (60′ Αλεξόπουλος), Τζήκας.

ΠΟΕ (Βαγγέλης Μόρας): Γκουτζουρέλας, Καραμούλας, Νταμπώσης, Φουρκιώτης, Μπούσιας (70′ Λαγός), Μουστάκας (46′ Ντουλάγκ), Γκαμπέτας (46′ Ματούλας), Καραλούλης (65′ Τόλιος), Μουξιός (65′ Γκουντρουμπής), Καραγκούνης, Κουκούλης.