Ο Δωτιέας «χαμογέλασε» στο ντέρμπι της αγωνιστικής!

Σε ακόμη ένα ντέρμπι επικράτησε την φετινή αγωνιστική περίοδο ο Δωτιέας Αγιάς, καθώς κέρδισε αυτή την φορά τον Παναγροτικό Νίκαιας με σκορ 3 – 2!

Το παιχνίδι που ξεχώριζε από το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής στην Α’ ΕΠΣΝ Λάρισας ήταν αυτό που έγινε στο γήπεδο της Ανάβρας.

Οι δύο ομάδες βρίσκονταν πριν την έναρξη του αγώνα στην 2η θέση της βαθμολογίας και με την επικράτηση του ο Δωτιέας έφθασε τους είκοσι τρεις βαθμούς.

Έτσι, η ομάδα των Τάσου Μπεριτζά – Κώστα Παπαρίζου συνεχίζει στο μείον δύο από την κορυφή…

Από την άλλη, η ομάδα του Νίκου Παπανικολάου δεν αποκόμισε το θετικό αποτέλεσμα στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής κι έτσι παρέμεινε στους είκοσι βαθμούς και την 4η θέση της βαθμολογίας!

Μόλις στο 1ο λεπτό ο Κωνσταντίνος Μακρής βρήκε δίχτυα όπως και στο ντέρμπι με τον Αχιλλέα Φαρσάλων, με τον χαρισματικό μεσοεπιθετικό να βάζει τον Δωτιέα Αγιάς μπροστά στο σκορ και με το 1 – 0 οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και στο 73ο λεπτό, ο Κωνσταντίνος Μακρής διπλασίασε τόσο τα προσωπικά όσο και γκολ της ομάδας του, με τους «κόκκινους» να παίρνουν σκορ ασφαλείας για την συνέχεια με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή των φιλοξενούμενων.

Μάλιστα, ο Δημήτρης Δημολιός ήταν αυτός που ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 0 για τους γηπεδούχους με πανέμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν δύο γκολ στο φινάλε και τις καθυστερήσεις του αγώνα.

Πιο συγκεκριμένα, ο Αχιλλέας Γκουντίκας μείωσε αρχικά στο 80′ για το 3 – 1 και στο 89′ ο Ηλίας Χριστοδούλου πέτυχε το 3 – 2 που ήταν παράλληλα και το τελικό αποτέλεσμα στον αγώνα.

Τέλος, η διοίκηση του Παναγροτικού Νίκαιας εκφράζει την έντονη διαμαρτυρία της για τις αποφάσεις που είχε η διαιτητική τριπλέτα στο παιχνίδι και τις αποφάσεις που είχαν ο κ. Βλιώρας και οι κ.κ. Καρακώστας και Παπαγεωργίου.

Οι φιλοξενούμενοι εκφράζουν παράπονα για την φάση του πρώτου γκολ ως υπήρχε οφ σάιντ και για την φάση του 43′ για καθαρό γκολ που ακυρώθηκε ως οφ σάιντ και για το τρίτο γκολ οι φιλοξενούμενοι αναφέρουν πως υπήρξε επιθετικό φάουλ πριν σημειωθεί το γκολ…

Δωτιέας Αγιάς (Τάσος Μπεριτζάς – Κώστας Παπαρίζος): Μάλτζαρης, Μάνικος, Κορτσάρι, Παππάς, Κορλός, Παπαγιαννούλης, Μακρής (76′ Κόκκινος), Ντακούλας, Μπλατσέρης (72′ Φουκαλάς), Τσιρογιάννης (70’ Χατζής), Λεσάι (70′ Σούμπασι).

Παναγροτικός Νίκαιας (Νίκος Παπανικολάου): Κωνσταντίνου (65′ λ.τ. Κουκουτσιανός), Τσούρα (46′ Γεωργόπουλος), Ψαρούλης, Περήφανος, Σώκος, Παπακώστας (46′ Νάτσης), Χουσενάι, Γκανάβας, Αλατάς (65′ Πετράκης), Φάσσας (46′ Χριστοδούλου), Γκουντίκας.