Ο Καραχάλιος οδήγησε στη νίκη

Την νίκη πανηγύρισε στην έδρα του ο Άγιος Γεώργιος Φαρσάλων με 2 – 1 κόντρα στην Δόξα Υπέρειας. Σε ένα παιχνίδι που δεν είχε κάποια βαθμολογικό ενδιαφέρον η ομάδα του Αγίου Γεωργίου με τον Καραχάλιο να πετυχαίνει δύο τέρματα πανηγύρισε το τρίποντο της νίκης, με τον παίκτη να πετυχαίνει από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν προσωρινά λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, χωρίς στο τέλος όμως να πάρουν κάτι άλλο.

Με αυτή τη νίκη ο Άγιος Γεώργιος δεν ανέβηκε ψηλότερα στην βαθμολογία καθώς παρέμεινε στην στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας καταφέρει να συγκεντρώσει έως τώρα στο πρωτάθλημα έντεκα βαθμούς. Παράλληλα στην αντίπερα όχθη η Δόξα Υπέρεις βρίσκεται στο μέσο της βαθμολογίας έχοντας συγκομιδή 19 βαθμών.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Συγκεκριμένα στο 28′ ο Καραλόπουλος από πλάγια θέση ελίχθηκε ωραία, πραγματοποιώντας σέντρα προς τα αντίπαλα καρέ, εκεί όπου ο Καραχάλιος με ψύχραιμο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 – 0.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν και πάλι το παιχνίδι στα ίσια με την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Στο 43′ ο Κωνσταντίνος Κλιάφας πραγματοποίησε ωραία ενέργεια από τα αριστερά δίνοντας τη μπάλα στον Κερμελίδη που με σουτ από τα τριάντα μέτρα δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα με το σκορ ημιχρόνου να είναι 1 – 1.

Όμως ο Καραχάλιος είχε άλλη άποψη για την τελική έκβαση της αναμέτρησης. Έτσι στο 72′ μετά από ωραία προσπάθεια του Γάλλου που πέρασε τρεις αντίπαλους του έσπασε την μπάλα στον επερχόμενο Καραχάλιο που με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2 – 1. Να σημειωθεί πως δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι καθώς ο τερματοφύλακας Ανώνης Παπαδόπουλος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στο 67′ και την θέση του πήρε ο Γκατζώγιας.

Άγιος Γεώργιος Φαρσάλων (Νίκος Τρίγκας): Γούσιας, Καρνάβας, Μπόγκας, Παπαδημητρίου, Τατσιαρής, Καραχάλιος, Τζιλήρας Κ., Τσάτσος, Γάλλος, Καραλόπουλος, Τζιλήρας Π.

Δόξα Υπέρειας (Αποστόλης Κλιάφας): Παπαδόπουλος Αντ., Παπαδόπουλος Απ., Λαβδής, Γκατζώγιας, Τσούρης Κ., Κουκουτής, Σαγιανίτ (55′ Τσούρης Ν.), Κλιάφας Κ., Κλιάφας Ι., Γούναρης, Κερμελίδης (70′ Πετχαβάς).