Ο Λαρισαϊκός νικητής στο ντέρμπι του 5ου ομίλου!

Ο Λαρισαϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Ηρακλή Χάλκης (2 – 1), παιχνίδι για την 20η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Β΄τοπικής κατηγορίας!

Οι «πράσινοι» του Μανώλη Μπατσαρά εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα στο δεύτερο μέρος του αγώνα και με τον Θοδωρή Τσιμπουκλή να πετυχαίνει δύο γκολ, ο Λαρισαϊκός κέρδισε και ανέβηκε στη τέταρτη θέση της βαθμολογίας με τριάντα έξι βαθμούς.

Στον αντίποδα, το συγκρότημα του Γιάννη Τσαλάγγα που έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 74′ λόγω αποβολής του τερματοφύλακα, Πρίφτη, δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα παρά τη θετική εμφάνιση και παρέμεινε στους τριάντα τέσσερις πόντους και τη πέμπτη θέση στο πίνακα της βαθμολογίας.

Με το «καλημέρα» ο Θοδωρής Τσιμπουκλής έβαλε μπροστά τον Λαρισαϊκό στο σκορ! Ο Θάνος Ανδρώνης έκανε βαθιά πάσα και βρήκε τον έμπειρο επιθετικό κι εκείνος με πλασέ από τα δεξιά κέρδισε τον πορτιέρο του Ηρακλή Χάλκης, Πρίφτη για το 1 – 0.

Στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια. Ο Καλογιάννης με πλασέ από κοντά κέρδισε τον Κουκουφίκη και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1 – 1.

Στην επανάληψη και στο 74ο λεπτό, ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων, Πρίφτης, έπιασε τη μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή με τα χέρια στη προσπάθεια να διώξει και ο ρέφερι κ. Ακρίβος του έδειξε σωστά την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Μετά από την απόφαση αυτή λοιπόν, εκτός αγωνιστικού χώρου πέρασε ο επιθετικός, Χρήστος Λένας και εντός γηπέδου πέρασε ο νεαρός τερματοφύλακας, Κατηγιάννης προκειμένου να υπερασπιστεί την εστία της Χάλκης.

Το αριθμητικό πλεονέκτημα λοιπόν εκμεταλλεύτηκε ο Λαρισαϊκός όπου στο 81′ σημείωσε το 2 – 1. Ο Θάνος Ανδρώνης εκτέλεσε φάουλ, ο Κατηγιάννης αρχικά έδιωξε ωστόσο ο Θοδωρής Τσιμπουκλής με πλασέ από κοντά έκανε το 2 – 1 και έδωσε τη μεγάλη αυτή νίκη στους «πράσινους»!

Πάντως, εκτός των τριών γκολ που σημειώθηκαν στο ματς υπήρχαν και χαμένες ευκαιρίες από τις δύο ομάδες. Από πλευράς γηπεδούχων απείλησαν οι Δαλαμπύρας (53′), (76′) και Τσιμπουκλής (87′), ενώ από πλευράς φιλοξενουμένων ευκαιρίες απώλεσαν οι Λένας (48′) και Μπακαλούλης (61′).

Λαρισαϊκός (Μανώλης Μπατσαράς): Κουκουφίκης, Καζαντζής (58′ Δημουλός Κ.), Μπαλαμώτης, Ακρίβος, Θέμελης, Ανδρώνης, Φωκαΐδης (90’+2′ Παυλόπουλος), Μανωλόπουλος (90′ Μαντζώνης), Τσιμπουκλής, Κωνσταντάς, Δαλαμπύρας (90’+1′ Δημουλός Γ.).

Ηρακλής Χάλκης (Γιάννης Τσαλάγγας): Πρίφτης, Παπαδούλης (70′ Θυμάκης), Νικολούλης, Μούτσο, Ντινούλης, Αγγελακόπουλος (85′ Μιτσάι), Τσάντο, Μπακαλούλης, Λένας (75′ Κατηγιάννης), Βογιατζής, Καλογιάννης.