Ο Σμόλικας πήρε το… «Ελ Φαλάνικο»!

Ο Σμόλικας Φαλάνης ήταν ο μεγάλος νικητής του τοπικού ντέρμπι με τα αντίπαλο τον Φαλανιακό, επικρατώντας εντός έδρας του αντιπάλου του με 2 – 0 για την 6η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣ Λάρισας.

Με δεδομένο ότι επρόκειτο για ένα τοπικό ντέρμπι και ίσως το ματς της αγωνιστικής, οι ποδοσφαιριστές αναλώθηκαν σε πολλά παθιασμένα μαρκαρίσματα και ενώ προσέφεραν όμορφο θέαμα στους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο, δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο τέρμα, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς γκολ.

Στο δεύτερο μέρος τώρα και μετά το πέρας μιας ώρας αγώνα, ο Σμόλικας Φαλάνης κατάφερε να σπάσει τον «γόρδιο» δεσμό της αντίπαλης άμυνας. Πιο συγκεκριμένα στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Πολύζος με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ, νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Μάλιστα, οι ποδοσφαιριστές του Νίκου Χρόνη, κατάφεραν λίγο αργότερα να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ένα τέταρτο μετά, ο Χριστακέας με ωραία προσπάθεια, βρήκε στόχο, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με πλασέ, μετά από ασίστ του Φουντόγλου και διαμόρφωσε το 2 – 0 για τον Σμόλικα, το οποίο παρέμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.