Πέρασε από τον… Τύρναβο ο Φαλανιακός!

Σε ένα αρκετά δύσκολο ματς, ο Φαλανιακός κατάφερε να φύγει από την έδρα του Τυρνάβου (αγωνίζεται στο γήπεδο των Δένδρων) με το «διπλό», παίρνοντας τη νίκη με 2 – 1 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣ Λάρισας.

Έτσι μετά την ήττα της προηγούμενης «στροφής» του πρωταθλήματος, η ομάδα της Φαλάνης επέστρεψε στις νίκες και πρόσθεσε τρεις πολύτιμους βαθμούς στο… «σακούλι» της. Πιο συγκεκριμένα έφτασε τους δεκαπέντε βαθμούς στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στη 4η θέση. Από την άλλη ο Τύρναβος δεν κατάφερε να πάρει για μία ακόμη αγωνιστική κάποιον βαθμό και βρίσκεται στη τελευταία θέση.

Στον αγώνα τώρα, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις, καθώς αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους παίρνοντας από πολύ νωρίς το προβάδισμα. Πιο συγκεκριμένα μόλις στο 7ο λεπτό του παιχνιδιού, ο Κουρτεσιώτης με ιδανικό τελείωμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1 – 0.

Η συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ωστόσο δεν ήταν ανάλογη, καθώς ο ρυθμός έπεσε με τον Φαλανιακό όμως να κρατάει χωρίς ιδιαίτερο… άγχος το υπέρ του σκορ στο ματς, καθώς οι γηπεδούχοι αν και το έψαξαν, δεν κατάφεραν να βρουν τρόπο να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Έτσι το πρώτο μέρος τελείωσε με τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος τώρα, τα λεπτά περνούσα χωρίς κάποια εναλλαγή στο σκορ. Κάτι που άλλαξε ενώ είχαμε μπει στη τελική ευθεία της αναμέτρησης. Ήταν το 83ο λεπτό όταν ο Τσιάκος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και δεν αστόχησε, διπλασιάζοντας τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους.

Πέντε λεπτά αργότερα όμως ο Τύρναβος κατάφερε να αντιδράσει. Πρωταγωνιστής της φάσης ήταν ο Λέανδρος Τσατσελάρι, ο οποίος πρόλαβε και «τσίμπησε» την μπάλα από τον Κωνσταντίνου και μείωσε σε 2 – 1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά. Τίποτα όμως δεν άλλαξε στη συνέχεια με τους παίκτες του Τάκη Παραφέστα να πανηγυρίζουν ακόμη μία νίκη.