Πέρασε στα ημιτελικά και η Ισπανία

Η Ισπανία παρά την έντονη κριτική που της ασκήθηκε για την σκόπιμη ήττα της από την Βραζιλία ώστε να αποφύγει την Αμερική στα ημιτελικά, δικαιώθηκε για την επιλογή της και ξεπέρασε το εμπόδιο της Γαλλίας με 59-66 και εξασφάλισε την πρόκρισή της στους “4” του τουρνουά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ρωσία.

Οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο πήραν τη νίκη και την πρόκριση απέναντι στην Γαλλία, χάρη στην άμυνά τους αλλά η αναμέτρηση παραλίγο να τιναχτεί στον αέρα στα τελευταία δευτερόλεπτα. Αναψαν τα αίματα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων, αφού ο Ρούντι Φερνάντεθ δέχθηκε ένα δυνατό χτύπημα από τον Ρόνι Τουριάφ  24 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος και οι Ισπανοί κέρδισαν αντιαθλητικό φάουλ. Τα νεύρα των παικτών ήταν τεντωμένα κάτι που φάνηκε από την αμέσως επόμενη φάση, με τον Νικολά Μπατούμ να δίνει μπουνιά στον Χούαν Κάρλος Ναβάρο και να χρεώνεται με αντιαθλητικό φάουλ και να απειλείται γενική σύρραξη. Τα πνεύματα ηρέμησαν και ο αγώνας τελείωσε βρίσκοντας νικητές τους Ισπανούς.

Πιο γρήγορα βρήκε τα πατήματά της μέσα στο παρκέ η Γαλλία και με πρωταγωνιστή τον Τόνι Πάρκερ και εκμεταλλευόμενη την αστοχία των Ισπανών, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ υπέρ της στο 22-17. Οι Μπορίς Ντιο και Φλοράντ Πιετρούς ήταν εκείνοι που τράβηξαν το κουπί για τους Γάλλους στην δεύτερη περίοδο και οι “τρικολόρ” βρέθηκαν μπροστά με 7 πόντους (32-25) στο 15ο λεπτό. Οι παίκτες του Βενσάν Κολέ στα πέντε λεπτά που απέμεναν για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια πέτυχαν μόλις ένα τρίποντο, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Ισπανοί και μείωσαν την διαφορά στους τρεις πόντους (35-32, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου).

Γαλλία και Ισπανία πήγαιναν χέρι-χέρι σε ολόκληρο το τρίτο δεκάλεπτο, αλλά στην τελευταία περίοδο οι Ισπανοί ανέβασαν ταχύτητα, έκλεισαν την άμυνά τους και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και ταυτόχρονα την πρόκριση με 59-66. Κορυφαίος για τους Ισπανούς ήταν ο Μαρκ Γκασόλ με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ και τον ακολούθησε ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο με 12 πόντους. Από την ομάδα του Βενσάν Κολέ ξεχώρισαν οι Τόνι Πάρκερ και Μπορίς Ντιο με 15 πόντους ο καθένας.

Δεκάλεπτα: 22-17, 37-34, 53-51, 59-66.

Γαλλία: Σεραφέν 2, Μπατούμ 9, Τραορέ 2, Πάρκερ 15, Πιετρούς 10, Ντε Κολό 2, Ντιό 15, Ζελαμπάλ 4, Τουριάφ.

Ισπανία: Π. Γκασόλ 10 (11 ριμπ.), Ναβάρο 12 (6 ριμπ.), Καλντερόν 5, Γιουλ 8, Μ. Γκασόλ 14 (8 ριμπ.), Φερνάντεθ 7, Ρέγες 2, Σαν Εμετέριο 2, Ιμπάκα 4