Πήρε το εισιτήριο στην παράταση…

Σπουδαία πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου πήρε η Αναγέννηση Καλοχωρίου, καθώς επικράτησε της Ανάβρας με 3 – 1 στην παράταση. Η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, έληξε 1 – 1.

Γράφει ο Δημήτρης Αγραφιώτης

Σε μία αναμέτρηση όπου και οι δύο ήθελαν την πρόκριση στην επόμενη φάση, το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό, δίχως ευκολίες, με τους «ροχιμπλάνκος» τελικώς να πανηγυρίζουν μία πρόκριση απέναντι σε μία αξιόμαχη ομάδα, αυτήν την Ανάβρας.

Η πρώτη ουσιαστική φάση του παιχνιδιού, έγινε στο 42ο λεπτό, με τον Παντελή Βενέτη που δοκίμασε ένα δυνατό σουτ από πλεονεκτική θέση, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι της εστίας του πορτιέρο, Λεμονή.

Η απάντηση από τους φιλοξενούμενους ήρθε ένα λεπτό αργότερα, με τον Άγγελο Κορδαλή που σούταρε από θέση βολής και η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του πορτιέρο, Μαρδάνη.

Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ, με τον Γαρυφαλλόπουλο που έκανε την σέντρα από τα δεξιά και τον Σαμπάνη που από θέση βολής δεν αστόχησε κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λεμονή, πραγματοποιώντας έτσι το 1 – 0.

Μοναδική χαμένη ευκαιρία για τους παίκτες της Ανάβρας να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια στο 65ο λεπτό, με τον Γεωργοβίτσα που σούταρε από πλάγια θέση και είδε την μπάλα να σταματά στην συμβολή των δοκών της εστίας του γκολκίπερ, Μαρδάνη.

Δυνατό σουτ του Τσιαντούλη για το σύνολο του Γιώργου Κεραμάρη στο 85ο λεπτό από πλεονεκτική θέση, όμως ο πορτιέρο Λεμονής κατάφερε να εξουδετερώσει την ευκαιρία για το Καλοχώρι.

Η πολυπόθητη ισοφάριση του σκορ και το 1 – 1 για τους φιλοξενούμενους, ήρθε με την συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών, με το τέρμα που πέτυχε ο Νίκος Σαπουνάς, με όμορφο σουτ από πλεονεκτική και πλάγια θέση. Με το γκολ αυτό, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

DSCN2171

Στην παράταση της αναμέτρησης και στο 114ο λεπτό, οι «ροχιμπλάνκος» πήραν ξανά το προβάδισμα στο σκορ, με τον Μπούνα που σούταρε από θέση βολής και η μπάλα βρήκε στο χέρι του αμυντικού, Γκόγκα. Ο κ. Κορέστης σημάδεψε την άσπρη βούλα, καθώς σφύριξε πέναλτι. Την εκτέλεση από τα έντεκα βήματα ανέλαβε ο Ορέστης Γαρυφαλλόπουλος όπου ήταν κι εύστοχος για το 2 – 1.

Δύο λεπτά μετά, το Καλοχώρι ολοκλήρωσε την σπουδαία αυτή πρόκριση στην επόμενη φάση, καθώς πέτυχε το 3 – 1, με τον Ορέστη Γαρυφαλλόπουλο να κάνει την σέντρα από πλάγια θέση και τον Αχιλλέα Κατσιούλη που δεν κατάφερε να διώξει σωστά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδος του. Ενώ στο 120′ ο Σαμπάνης θα μπορούσε να ανεβάσει κι άλλο το δείκτη του σκορ αλλά το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

ΚΑΛΟΧΩΡΙ 2014 - 15 ΕΝΔΕΚΑΔΑ

Αναγέννηση Καλοχωρίου (Γιώργος Κεραμάρης): Μαρδάνης, Σαμαράς, Μάρκου Χρ. (78′ Μπούνα), Σαΐτης, Λίτσιος, Έξαρχος, Τσιαντούλης (121′ Παπαγιάννης), Βενέτης, Γαρυφαλλόπουλος (118′ Παιδής), Σπυρόπουλος, Σαμπάνης.

ΑΝΑΒΡΑ 2014 - 15 ΕΝΔΕΚΑΔΑ

Προοδευτική Ανάβρας (Άρης Πατσής): Λεμονής, Γεωργοβίτσας, Μαλλιάρας, Κατσιούλης, Γκόγκας, Κορδαλής, Γάκης (61′ Κουρμπάτι), Μπέρσι, Φουσίκας (65′ Σαπουνάς), Σχοινάς, Βλάχος (56′ Ριζούλης).