Πήρε το ντέρμπι και κράτησε τη πρωτιά το Αργυροπούλι!

Τη νίκη στο πιο σημαντικό ματς της 12ης Αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της Β’ ΕΠΣ Λάρισας πανηγύρισε η Δόξα Αργυροπουλίου, επικρατώντας εκτός έδρας με 1 – 0 της ΑΕΛ!

Μετά από αυτή τη νίκη που πέτυχε η ομάδα του Αργυροπουλίου, παρέμεινε στη 1η θέση της βαθμολογικής κατάταξης με 30 βαθμούς. Από την άλλη, η ΑΕΛ παρέμεινε στους είκοσι βαθμούς και υποχώρησε στη 4η θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο λόγω της κρισιμότητας του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες προσπάθησαν πρώτα να υπερασπιστούν την εστία τους και μετά να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω στην επίθεση. Εξαιτίας αυτού, το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή στο πρώτο μέρος βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και μέσα σε δέκα λεπτά από την έναρξη της επανάληψης, είχαμε ότι δεν είχαμε δει στο πρώτο μέρος και αυτό ήταν το γκολ. Καθώς στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Δημήτρης Κίτσιος κέρδισε φάουλ αρκετά έξω και δεξιά από τη περιοχή των γηπεδούχων. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλάντης Σακοράφας, σημαδεύοντας το δεύτερο δοκάρι, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, ο Αθανασόπουλος δεν κατάφερε να ελέγξει τη πορεία της και αυτή με τη βοήθεια του δεξιού δοκαριού κατέληξε στα δίχτυα με το 0 – 1 να είναι γεγονός.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού, παρά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών αμφότερων των ομάδων, δεν είχαμε κάποια αλλαγή και έτσι η Δόξα Αργυροπουλίου ήταν αυτή που τελικά πανηγύρισε τη νίκη στο πολύ σημαντικό αυτό ματς.