Πήρε το «όπλο» του με το «καλημέρα» ο Άλεξ

Με το «δεξί» μπήκε στη νέα μετά Covid εποχή ο Δαμασιακός, κερδίζοντας στη Γιάννουλη τη νεοφώτιστη αλλά πάντα υπολογίσιμη, Δήμητρα, με 2 – 1.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «μπλε» ο Αλέξης Τσούτσας, που χάρις στα δύο δικά του τέρματα στο 3ο λεπτό κάθε ημιχρόνου, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Δαμασίου.

Στα αρνητικά της πρεμιέρας, ο τραυματισμός του Αποστόλη Τσιάγκου στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης, η ζημιά του οποίου θα εκτιμηθεί τις επόμενες ημέρες.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με το «καλημέρα». Μόλις στο 3ο λεπτό ο Αλέξης Τσούτσας «χτύπησε» για τους Δαμασιώτες. Έπειτα από ωραία ενέργεια του Λούτσου και απόκρουση του Παπαγούλα, η μπάλα στρώθηκε στον Αλέξη Τσούτσα που από κοντά έδειξε τις διαθέσεις του για το φετινό πρωτάθλημα!

Λίγο πριν την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα (29′) πάνω σε μια ανύποπτη φάση, ο Αντώνης Ραμάι έκανε μια φοβερή ντρίμπλα πάνω στον Αποστόλη Τσιάγκο, ο οποίος δεν «πάτησε» σωστά στο χορτάρι, με αποτέλεσμα να τραυματιστεί στο δεξί του γόνατο και να αποχωρήσει σχεδόν πέντε λεπτά αργότερα, τραυματίας.

Στην επανάληψη ο Αλέξης Τσούτσας «χτύπησε» και πάλι. Και μάλιστα στο ίδιο χρονικό σημείο με το πρώτο μέρος!

Στο 48ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ – βαθιά μπαλιά του Ιωαννίδη, ο Αλέξης Τσούτσας, βγήκε «φάτσα» με τον Παπαγούλα, τον οποίο και «εκτέλεσε» για δεύτερη φορά στο παιχνίδι, κάνοντας το 0 – 2 για λογαριασμό του Δαμασιακού.

Οι γηπεδούχοι αυτό που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο σκορ στο 81ο λεπτό με τον Βασίλη Σπανό. Ο τελευταίος έπαιξε ωραία το ένα – δύο με τον Αντώνη Ραμάι και μπαίνοντας στη περιοχή, πλάσαρε εύστοχα τον Νικολακούλη, για το τελικό, 1 – 2.

Σύσσωμη η οικογένεια του Δαμασιακού εύχεται περαστικά στον άτυχο της αναμέτρησης, Αποστόλη Τσιάγκο, η ζημιά του τραυματισμού του οποίου θα αποσαφηνιστεί τις επόμενες ημέρες.

Δήμητρα Γιάννουλης (Νίκος Χρόνης – Θανάσης Δουζένης): Παπαγούλας, Σιαπάκος (65′ Μπόντε Π.), Τατσελάρι (46′ Ζιάρρας), Αυλογιάρης, Βιλανάκης (25′ λ.τ. Καρέλας), Παπακωνσταντίνου, Κατσαμπέλας (70′ λ.τ. Μπουκουβάλας), Μπόντε Ντ., Σπανός, Ραμάι, Γουλούλης.

Δαμασιακός (Βασίλης Νάρης): Νικολακούλης, Μουσιάρης Θ., Μπακαΐμης (85′ Κυρατζής), Οικονόμου (89′ Πρατσίλας), Γεωργαντζάς, Δούκας, Μουσιάρης Δ., Τσούτσας, Τσιάγκος (29′ λ.τ. Ιωαννίδης), Λούτσος, Βίδρας.