Παράσταση για έναν… Βούκοτο!

Παράσταση για έναν… Βούκοτο ήταν η αναμέτρηση του Κυπέλλου ΕΠΣ Λάρισας μεταξύ της Ομόνοιας Λάρισας και των Αμπελοκήπων, μιας και στο γήπεδο της Νέας Πολιτείας “κατέβηκε” να παίξει μόνος του ο νεαρός επιθετικός της Ομόνοιας Βούκοτος. Η Ομόνοια “σφράγισε” το εισιτήριο της πρόκρισης χάρη σε δικά του τέσσερα στον αριθμό τέρματα.

img_0300

Με τερματοφύλακα ανάγκης παρατάχθηκανοι οι Αμπελόκηποι στην ήττα με το βαρύ 4 – 0 από την Ομόνοια Λάρισας, καθώς είχε λήξει η άδεια παραμονής στην χώρα του τερματοφύλακα των “ερυθρόλευκων”, Μπονόμι. Ως αποτέλεσμα ήταν να καθίσει κάτω από τα γκολπόστ ο κεντρικός αμυντικός, Πότσης, δεχόμενος τέσσερα τέρματα από τον Βούκοτο.

img_0348

img_0302

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 9ο λεπτό. Ο Μακρυνίκας έκανε σέντρα από δεξιά και ο Βούκοτος προλαβαίνοντας στην έξοδο τον Πότση, με κεφαλιά έκανε το 1 – 0. Πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου και στο 39ο λεπτό, ο Πατέτσιος βρήκε στην κόντρα τον Βούκοτο που “ψηλοκρέμασε” τονΠότση για το 2 – 0. Νωρίτερα μάλιστα (37′) ο Βαγγέλης Μπίλης είχε και οριζόντιο δοκάρι σε σουτ που δοκίμασε από τα 30 μέτρα.

img_0331

Στην επανάληψη και στο 55′ ο Βούκοτος με παρόμοι τρόπο με το δεύτερότου τέρμα, πέτυχε χατ-τρικ, για να κλείσει τον χορό των τερμάτων στο 81ο λεπτό και αφού πήρε την μπάλα από τον Μπέτση, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε σωστά τον Πότση για το τελικό 4 – 0.