Ποδοσφαιρικό «θαύμα» και… άνοδος Ιπποκράτη στην Α’ ΕΠΣ Λάρισας!

Ένα ποδοσφαιρικό «θαύμα» χρειαζόταν ο Ιπποκράτης Λάρισας για να πανηγυρίσει την… άνοδό (εξαρτάται και από το Κιλελέρ) του στην Α’ ΕΠΣ Λάρισας και αυτό έγινε (!) το απόγευμα της Κυριακής στο γήπεδο του Μελισσοχωρίου όπου και κέρδισε την αδιάφορη Α.Ε. Βουναίνων με 7 – 0!

Η ομάδα του Ιπποκράτη ήθελε νίκη με τουλάχιστον 5 τέρματα διαφορά έναντι της Α.Ε. Βουναίνων για να είναι εκείνη η ομάδα που θα βγει στην Α’ ΕΠΣ Λάρισας (εάν βγει και το Κιλελέρ στην Γ’ Εθνική) και όχι απλά κέρδισε με 5 – 0, αλλά με το ευρύ 7 – 0 κόντρα σε μια ομάδα δίχως κίνητρο και πολλές απουσίες. Μάλιστα, μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής των Βουναίνων υπέβαλλε την παραίτηση του.

Ο Ιπποκράτης ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και φρόντισε με μεγάλο στόχο την ευρεία νίκη να πάρει από νωρίς το προβάδισμα. Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα, ο Κώστας Μήτρος νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ και έκανε το 1 – 0. Για να έρθει εννιά λεπτά αργότερα ο Χρήστος Μήτρος να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι μετά από ένα διάλειμμα λίγων λεπτών στο πρώτο μέρος, φρόντισαν να ξαναέρθουν σε επαφή με τα δίχτυα της αντίπαλης εστίας στο 35ο λεπτό, όταν ο Χρήστος Μήτρος σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι. Ενώ λίγο πριν την «εκπνοή» του πρώτου 45λέπτου, ο Γιάννης Κίτσας διαμόρφωσε το 4 – 0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ένα σκορ που θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο, όμως την εκτέλεση πέναλτι του Χρήστου Μήτρου νωρίς στο ματς απέκρουσε ο Ζεϊμπέκης.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Και στο 51ο λεπτό του αγώνα, ο Χρήστος Μήτρος έστειλε τη μπάλα για τρίτη φορά στο βάθμος της αντίπαλης εστίας, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 5 – 0, σημειώνοντας παράλληλα χατ – τρικ. Ενώ στο 63ο λεπτό, ο Ζυγούρης έκανε το 6 – 0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στο ματς. Το τελικό 7 – 0 διαμόρφωσε ο ίδιος παίκτης στο 81ο λεπτό.