Προκρίθηκε στην… επανάληψη ο ΠΑΣ Λαμία

Απογοητευτικός ήταν ο Απόλλωνας Λάρισας κόντρα στη Λαμία χάνοντας με σκορ πρόκρισης (0 – 7) για τη Λαμία. Η ομάδα του Μαρσέλο Τροίζι είχε το μυαλό της στην Κυριακάτικη αναμέτρηση με τον ΑΟΧ Κισσαμικού, γίνοντας έρμαιο των ορέξεων των παικτών της Λαμίας.

Η ομάδα της Λαμίας από το πρώτο κιόλας λεπτό έδειξαν ποιος είναι το “αφεντικό” στην αναμέτρηση και κατάφεραν στην πρώτη τους τελική ευκαιρία να την κάνουν και γκολ. Στο 10ο λεπτό μόλις έπειτα από σέντρα του Επστάιν από αριστερά, ο Μαρκ Ασίγκμπα με καρφωτή κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι, άνοιξε το σκορ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν και νέα ευκαιρία με το σουτ του Μπουλούλη από τα όρια της μεγάλης περιοχής να περνά λίγο πάνω από το δεξί “παραθυράκι” της εστίας του Απόλλωνα.

Ενώ στο 17′ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντένις Επστάιν, ο Μαντζάρης δεν έκανε σωστή εκτίμηση της πορείας της μπάλας με αποτέλεσμα αυτήν να βρει στο οριζόντιο του Απόλλωνα. Στο 36′ ο Τσούκαλος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας του Απόλλωνα και μπήκε στη περιοχή απέναντι από τον Μαντζάρη, με τον τελευταίο να τον κερδίζει με τα πόδια, από θέση τετ – α – τετ.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας δεν εμφανίστηκε στο γήπεδο και η Λαμία είχε ένα ήσυχο και έυκολο δεύτερο μέρος, όπου πέτυχε τα γκολ τα οποία και χρειαζόταν εξασφαλίζοντας το σκορ πρόκρισης το οποίο και χρειαζόταν.

Στο 64′ ο Μπουλούλης, στο 67′ ο Μπαράλες, στο 69′ ο Κωστίκα, στο 79′ ο Τσούκαλος, στο 81′ ο Ρόμανιτς και στο 88′ ο Βασιλαντωνόπουλος πέτυχαν τα γκολ του δευτέρου μέρους της νίκης της Λαμίας με 0 – 7.

Απόλλων Λάρισας (Μαρσέλο Τροίζι): Μαντζάρης, Καμπέρης, Σκούπρας, Χατζής, Κοντοές, Μπιμάι (46′ Κοντοθανάσης), Σουλιώτης, Λίταινας (69′ Βαγενάς), Λούκας Ράμος, Λουκάο (63′ Μπέικος), Κουρτεσιώτης.

ΠΑΣ Λαμία (Μάκης Χάβος): Μελίσσας, Παπαργυρίου (57′ Μπαράλες), Καρυπίδης (57′ Βασιλαντωνόπουλος), Καραγκούνης, Αναστασιάδης, Ρόμανιτς, Σκόνδρας, Επστάιν, Τσούκαλος, Ασίγκμπα, Μπουλούλης.