Προκρίθηκε στη παράταση…

Την πρόκριση στην 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε στη Ρόδο η ΑΕΛ που επί του Διαγόρα με 2-1 στην παράταση (1-1 κ.δ.).

Η ΑΕΛ απείλησε στο 13΄, όταν το σουτ του Μαϊδάνου από τα όρια της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπίντση. Τέσσερα λεπτά μετά ο σύλλογος της Ρόδου, δημιούργησε την πρώτη του ευκαιρία.

Μετά από εξαιρετική συνεργασία ανάμεσα σε Λαμπίρη και Κουϊρουκίδη, ο υψηλόσωμος φορ των “κυανέρυθρων” έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ωστόσο ο Θεοδωρόπουλος μπλόκαρε με ευκολία.

Στο 25’ το μακρινό σουτ του Πίσπα, πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία του Θεοδωρόπουλου. Δύο λεπτά αργότερα, ο Νικολιάς έκανε το σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, απομάκρυνε με δυσκολία ο Μπίντσης.

Η θεσσαλική ομάδα ευτύχησε να μπει μπροστά στο σκορ (0-1) στο 40΄, όταν από ωραίο σπάσιμο του Όγκμποε, ο Μαυρίας έκανε το πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπίντση.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 48’, μετά από ωραία κυκλοφορία των παικτών του Διαγόρα, η μπάλα έφτασε στον Κουϊρουκίδη, ο οποίος έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή και μπλόκαρε σταθερά ο Θεοδωρόπουλος. Η ΑΕΛ έχασε τρομερή ευκαιρία στο 51, με το πλασέ του Νικολιά να καταλήγει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μπίντση.

Ο Διαγόρας ένα λεπτό μετά, απάντησε, με το πλασέ του πεσμένου Κουϊρουκίδη να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου. Στο 68’ ο Όγκμποε βγήκε σε τετ α τετ, όμως έστειλε τη μπάλα άουτ.

Ο Διαγόρας έφτασε στην ισοφάριση στο 78’, όταν μετά από κεφαλιά πάσα του Κουϊρουκίδη, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από την άμυνα της ΑΕΛ και ο Ραφίνια με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 1-1.

Το 1-1 έμεινε μέχρι το φινάλε του 90λεπτου, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Η ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης και συγκεκριμένα στο 97’ πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ. Μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Διαγόρα, ο Ευριπίδης Γιάκος έκανε το σουτ και η μπάλα βρήκε στο χέρι του Τσιαντούλα.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Γιάκος, ο οποίος νίκησε τον Μπίντση για το 1 – 2 των «Βυσσινί».

Διαγόρας Ρόδου (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπίντσης, Τοπάλ (82’ Σάιμπερτ), Σινγκ (57’ Ραφίνια), Γιώργου, Ρουγκάλας, Λαμπίρης (65’ Καβαλιέρι), Μουμίν, Πίσπας (57’ Ντος Σάντος), Ζούνης (65’ Τσιαντούλας), Τάτσης (110’ Παραστατίδης), Κουϊρουκίδης.

ΑΕΛ (Φρατζέσκος): Θεοδωρόπουλος, Ηλιάδης, Μπέρτος, Μαϊδανός, Μαξιμένκο, Παπαγεωργίου Κ. (107’ Θεολόγου), Κολομπίνο, Νικολιάς, Όγκμποε (73’ Κούστα), Μαυριάς (73’ Πατράλης), Γλυνός (58’ Παπαγεωργίου Θ.)