Πρώτη ήττα για τον Φοίνικα στην έδρα του

Την πρώτη του εντός έδρας ήττα υπέστη ο Φοίνικας στο κατάμεστο κλειστό του Αγίου Θωμά, χάνοντας από τους Τιτάνες Παλαμά με 65-75. Ο Φοίνικας εκτός από την ήττα δέχθηκε ένα ακόμα πλήγμα με τον τραυματισμό του Σπ.Παπαβασιλείου με τις πρώτες ενδείξεις να δείχνουν βλάβη στο μηνίσκο.

Οι Τιτάνες ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι προηγούμενοι με 0-4 στο 2′ και 5-9 στο 5′. Ο Φοίνικας  αντεπιτέθηκε περνώντας μπροστά στο σκορ με 11-9 στο 6′ και διευρύνοντας την υπέρ του διαφορά σε 20-13 στο 10′. Με την έναρξη του β΄δεκαλέπτου ο Φοίνικας ξέφυγε με 25-13 αλλά οι φιλοξενούμενοι σιγά σιγά ροκάνιζαν τη διαφορά ισοφαρίζοντας σε 30-30 στο 18′, ενώ στο 19′ προηγήθηκαν με 31-33.

Με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου οι Τιτάνες πήραν μία μικρή διαφορά 4 πόντων (33-37). Ο Φοίνικας αντέδρασε καταφέρνοντας να περάσει πάλι μπροστά με 50-42 στο 26′ μη μπορώντας όμως να κρατήσει τη διαφορά. Έτσι οι Τιτάνες μείωσαν στο 28′ σε 51-50 για να λήξει η γ’ περίοδος με 54-53. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φοίνικας δε μπόρεσε να σκοράρει τα πρώτα 5′ με τους Τιτάνες να ξεφεύγουν στο 35′ με 54-60. Η επιθετική δυστοκία των γηπεδούχων συνεχίστηκε με αποτέλεσμα οι Τιτάνες να αυξήσουν τη διαφορά στο 38′ σε 56-66 τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι, που βρήκε τελικά νικητές τους φιλοξενούμενους με 65-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 33-35, 54-53, 65-75.

Φοίνικας (Γιασάρης): Βλαχούλης, Αθανασόπουλος 6, Μανώλας, Λιάκος 9 (1), Γοργόλης 2, Γκαγκανάσιος 15, Αποστολάκης 2, Σαριμπαλίδης 13 (2), Λούβαρης, Τσούμας, Παπαβασιλείου, Τσιαμπαλής 18 (3).

Παλαμάς (Χαντζιάρας): Τσιαπούλας 9 (2), Βαϊδάκης 14 (1), Τσέλιος 10 (1), Κουτρούλης, Αναγνωστόπουλος 3 (1), Αντωνίου 5 (1), Φούντας 6 (1), Μακρής, Παπαγιάννης 2, Παπακώστας 20 (1), Γκαντιάς 6 (1).