Πρώτο βαθμός για την Αιγάνη

Το πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Όλυμπος Αιγάνης, καθώς πήρε εκτός έδρας ισοπαλίας απέναντι στον ΠΑΟ Καλαμακίου με 1 – 1. Οι γηπεδούχοι, είχαν αρκετές φάσεις για να πάρουν τη νίκη και προηγήθηκαν με το καλημέρα του δευτέρου μέρους, δίχως να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ. Από την άλλη, ο προπονητής κ. Χρυσάκης έφερε γούρι σαν προπονητής καθώς η ομάδα πήρε τον πρώτο βαθμό απέναντι σε ένα πολύ καλό αντίπαλο.

Με την έναρξη του αγώνα και μόλις στο 1ο λεπτό ο Καλόγηρος Ν. μόνος του προ του τερματοφύλακα, έστειλε τη μπάλα άουτ, για να ακολουθήσει η φάση του 10′ όταν ο Τριχιά και πάλι για τους γηπεδούχους, δεν κατάφερε να “παραβιάσει” την εστία του Χρυσάκη, με τον τερματοφύλακα να αποκρούει.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 20′ όταν ο Ευαγγέλου είχε την ευκαιρία να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά την προσπάθειά του απέτρεψε ο Μάνος.

Τελευταία φάση του πρώτου μέρους ανήκει στους γηπεδούχους, όταν ο Φλαμούρι, έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά άουτ από καλή θέση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τέρματα. Αρχικά στο 46′ πριν καλά – καλά περάσει ένα λεπτό η ομάδα του Καλαμακίου κατάφερε και άνοιξε το σκορ. Ο Τριχιάς “πιάνοντας” ένα εκπληκτικό σουτ έστειλε τη μπάλα στο “γάμα” της εστίας του Χρυσαφάκη, πετυχαίνοντας έτσι ένα εξαιρετικά όμορφο τέρμα για το 1 – 0.

Άμεση απάντηση για τους φιλοξενούμενους όμως, που στο 52′ έπειτα από γέμισμα του Ζάχου, με κεφαλιά ο Μπουλάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να φάρει το παιχνίδι στα ίσια, κάνοντας το σκορ 1 – 1.

Εν συνεχεία και μέχρι το τέλος η κάθε ομάδα είχε από μία καλή ευκαιρία για να πάρει το παιχνίδι. Στο 65′ ο Αναγνωστόπουλος ήταν άστοχος στην τελική προσπάθεια. Ενώ από πλευράς γηπεδούχων, ο Παπακανάκης που είχε περάσει και ως αλλαγή, έχασε μοναδική ευκαιρία στο 78′ με τον ποδοσφαιριστή προ του τερματοφύλακα να μην είναι εύστοχος.

Να σημειωθεί πως με δέκα παίκτες τέλειωσε την αναμέτρηση ο ΠΑΟ Καλαμακίου, καθώς ο Τσούτσας αποβλήθηκε στο 70′ με δεύτερη κίτρινα κάρτα.

ΠΑΟ Καλαμακίου (Βαγγέλης Τάχος): Μάνος, Τζαβέλας, Κωνστανταρίδης, Μπασιανάς, Ντινούλης, Τσούτσας, Χριστόπουλος (55′ Καράντζιος), Τριχιάς (75′ Παπακανάκης), Φλαμούρι, Σφέτσος (75′ Καλόγηρος Θ.), Καλόγηρος Ν.

Όλυμπος Αιγάνης(Δημήτρης Χρυσάκης): Χρυσάκης, Χλωρός (65′ Τσακίρης), Καραγκούνης, Αδάμος, Αναγνώστου, Ριζάκης, Περόε, Μπουλάρι, Ζάχος, Ευαγγέλου, Αναγνωστόπουλος.