Πρώτο τρίποντο με κορυφαίο Τσιάτα!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φάνη Τσιάτα όπου πέτυχε ένα τέρμα και είχε μία ασίστ, η Μικτή Νέων της Λάρισας πανηγύρισε την πρώτη νίκη στο ενωσιακό πρωτάθλημα με 3 – 0 απέναντι στην αντίστοιχη της Πιερίας, στο γήπεδο της Νεάπολης.

Γράφει ο Δημήτρης Αγραφιώτης

Το σύνολο του Νίκου Αργυρούλη ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με τον Φάνη Τσιάτα και το πρώτο ημίχρονο να λήξει με 1 – 0 υπέρ των γηπεδούχων, ενώ με τα δύο τέρματα στην επανάληψη, οι «κίτρινοι» έφθασαν στην ευρεία νίκη με 3 – 0. Να σημειωθεί πως, σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού και στην νίκη των Νέων της Λάρισας, έπαιξε η κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Μπίνιας της Πιερίας και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες από το 42ο λεπτό.

ΦΑΝΗΣ ΤΣΙΑΤΑΣ 1

Στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία και στο 22ο λεπτό, ο Φάνης Τσιάτας σούταρε από το σημείο του πέναλτι, η μπάλα κατευθυνόταν προς τα δίχτυα του Αλεξίου, όμως ο Στούμπος κατάφερε να διώξει πάνω στην γραμμή και να εξουδετερώσει την ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

ΤΣΙΑΝΤΟΥΛΗΣ

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Μπασαγιάννης βρέθηκε σε θέση βολής για τους γηπεδούχους και σούταρε, όμως η μπάλα δεν βρήκε στόχο και πέρασε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Αλεξίου.

ΚΩΤΣΙΑΣ

Το σύνολο του Νίκου Αργυρούλη πήρε κεφάλι στο σκορ στο 32ο λεπτό, με τον Νίκο Κώτσια που με βαθιά πάσα τροφοδότησε τον Φάνη Τσιάτα και ο τελευταιος με σουτ από πλεονεκτική θέση δεν αστόχησε, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αλεξίου κι έκανε το 1 – 0.

ΦΑΝΗΣ ΤΣΙΑΤΑΣ

Στο 42ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς ο Μπίνιας αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα από τον κ. Βλιώρα για μαρκάρισμα πάνω στον Κώτσια κι ενώ ο παίκτης της Μικτής της Λάρισας ήταν σε προφανή θέση για γκολ.

DSC_0213

Με την συμπλήρωση των 45 λεπτών, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους, με τον Φάνη Τσιάτα να βγάζει σε θέση τετ – α – τετ τον Νίκο Κώτσια και τον τελευταίο αφού πέρασε και τον Αλεξίου, με ένα ιδανικό πλασέ να βρίσκει τα δίχτυα της Κατερίνης και να πραγματοποιεί μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς το 2 – 0.

DSC_0321

Δυνατό σουτ του Φάνη Τσιάτα έξω από τον χώρο της μεγάλης περιοχής στο 64ο λεπτό, ο Αλεξίου αντέδρασε σωστά και έβγαλε την μπάλα σε κόρνερ. Κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους «κίτρινους».

DSC_0175

Κόρνερ για τους Νέους της Λάρισας με τον Παπαγιαννούλη να εκτελεί στο 70ο λεπτό, με τον Σέντζα να πηδάει πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά να μην αφήνει πολλά περιθώρια στον Αλεξίου, στέλνοντας την μπάλα στο πλεκτό των φιλοξενούμενων για το 3 – 0.

DSC_0164

Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού και στο 84ο λεπτό, ο Φάνης Τσιάτας έχασε σπουδαία ευκαιρία για να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, καθώς μετά από όμορφη ατομική προσπάθεια, αστόχησε από κοντά κι έστειλε την μπάλα με σουτ, λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Αλεξίου.

DSC_0162

Μικτή Νέων Λάρισας (Νίκος Αργυρούλης): Καλαμάτας, Μπάμης, Σέντζας, Δούκας, Κυρίτσης Ι., Κυρίτσης Αθ., Παπαγιαννούλης (71′ Κατσαρός), Γιαννακός (55′ Μήλιος), Τσιάτας, Μπασαγιάννης (62′ Κίτσιος), Κώτσιας.

DSC_0159

Μικτή Νέων Πιερίας (Διονύσης Οικονόμου): Αλεξίου, Καραθάνος Ν., Μπιτσάνης, Μπίνιας, Μιχαηλίδης (46′ Καραθάνος Χρ.), Στούμπος, Συρόπουλος (46′ Σαχπαζώφ), Λυκούργος, Κατσαμάγκας, Λυμπέρης (69′ Φωκαΐδης), Ανδρικόπουλος.